Páteční Noční Linka: Vzpomínky a příběhy našich předků

16. září 2022

Jaké pamatujete nejstarší vzpomínky a příběhy, které vám vypravovali vaši rodiče, či prarodiče? Vzpomínali třeba na první světovou válku? Na příběhy z dob dávno minulých? Jaké nejstarší příběhy svých předků znáte?

„Babičko, dědečku, povídejte, jaké to bylo, když jste byli malí!“ Také jste jako děti viseli na rtech svým prarodičům, nebo rodičům, když byli ochotni třeba večer, před spaním, nebo za dlouhých zimních večerů usednout ke stolu a vzpomínat a vyprávět o starých časech, o tom, jak to bylo kdysi?

Sdílení příběhů má v lidském životě velký význam. Možná mnohem větší, než si dokážeme představit. Naše společnost je formována příběhy. Ať už to bylo v dávných časech, kdy šamani předávali pomocí sdílení příběhů morální hodnoty a zkušenosti předchozích generací své skupince svěřenců, nebo trochu později, kdy egyptská a antická mytologie ovládala značnou část tzv. vyspělého světa. Anebo ve středověku, kdy příběhy králů a velký příběh křesťanství expandoval, kde se jen dalo. Příběhy nám umožňují prožívat cizí zkušenost a seznámit nás s věcmi, místy a lidmi, které bychom nemohli zažít či navštívit. A co teprve rodinné sdílení příběhů! Vždyť čím více si v rodinách vyprávíme příběhy, tím lépe se známe, tím bližší a hlubší vztahy mezi sebou máme. Pojďte se podělit o nejstarší příběhy svých předků, také s posluchači Noční linky.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

klasika.jpg

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?