Páteční Noční linka: Světový den dárců krve!

14. červen 2019

Darovali jste krev někdy i vy? Nebo naopak potřebovali jste krev od někoho velmi nutně dostat vy či vaši blízcí? Případně, co jste kdy komu nezištně darovali, jen tak, a čím a kým jste byli obdarováni?

Dárcovství krve je díky rozvoji medicíny a z toho plynoucí rostoucí potřebě transfúzních přípravků stále aktuálním tématem.

Červený kříž už od r. 1959 celosvětově usiluje o bezplatnost odběrů krve i jejích složek, neboť je nejlepší zárukou bezpečnosti příjemce - dárcovství založené jen na morální motivaci snižuje možnost, že by dárce zatajil některé důležité informace o svém zdravotním stavu či chování. Dárcovství krve je určitě velmi ušlechtilý a důležitý čin. Pro mnohé pravidelné dárce krve je to věc, o které ani nemluví, natož aby se s ní někde chlubili. Je to pro ně zkrátka úplná samozřejmost. A chodí darovat mnohokráte i opakovaně.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová