Páteční Noční linka: Elektrokola jako pomoc i zátěž

11. září 2020

Cyklistů na elektrokolech letos v Česku enormně přibylo. Podle informací, které zjistil server irozhlas.cz, je zájem o kola s motorem v porovnání s loňským rokem o třetinu vyšší. Stojí za tím přístupnější cena, omezení spojená s koronavirem, kvůli kterým lidé častěji zůstávali během svých dovolených v České republice a hlavně zájem lidí.

Na kolech s pohonem už jezdí ale i dospělí a děti, kteří chtějí zdolat delší nebo náročnější trasy. Jenže díky tomu cyklistů v přírodě přibývá, letos to řeší třeba CHKO Třeboňsko. Tam kvůli množství cyklistů měli problém s hnízděním čápi černí a lidé na kolech zničili i vzácné mokřady, byť nevědomky. Policisté upozorňují i na nebezpečné úrazy na elektrokolech, kterých řeší čím dál tím víc. 

Otázky:

Jaká je výhoda elektrokol a co naopak? 

Proč jste si elektrokolo pořídili?

Kam jste se díky němu dostali?

Dojeli jste s elektrokolem do míst, která by jste na běžném jen těžko ušlápli?

Jak je jízda na elektrokole náročná a je nebezpečnější než na klasickém? 

Je podle vás víc cyklistů v přírodě?

Máte s tím někde potíže?

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.