Pán střech a historických krovů Petr Růžička

12. listopad 2022

Přemýšleli jste někdy nad tím, jak se dříve stavěly střechy zámků a katedrál, velké zvonice nebo věže? Jak tesaři dokázali v dávných dobách často pouze se sekerou a bez pily opracovat dřevo a sestrojit ručně bez jakékoliv mechanizace a strojů důmyslné vazby a trámové konstrukce, z nichž některé přetrvaly staletí a obdivujeme je dodneška?

O tajemstvích dřeva jako materiálu, který nemá obdoby a o historickém tesařství, které položilo základ kulturním dějinám lidstva si ve městě historických krovů Chebu povídala s čerstvým laureátem státního titulu Nositel tradice lidových řemesel Petrem Růžičkou Markéta Ševčíková. Poslechněte si v pořadu Folklorní notování.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.