Palvínov na Šumavě by se mohl stát cílem zamilovaných, nový křížek připomíná zbořenou kapli svatého Valentýna
Na místě kaple svatého Valentýna v Palvínově na Šumavě je nový křížek. Je to jedno z mála míst v regionu spojené s tímto světcem. Křížek, který postavil Emil Kintzl spolu s Přáteli Mouřence, by se mohl stát cílem zamilovaných.
„Tady stála od poloviny 17. století kaplička svatého Valentýna. Jinou kapli zasvěcenou tomuto světci neznám. V roce 1972 ji ale nechal bolševický režim zbořit, protože se tu každý rok na svatého Valentýna konala taková bohoslužba. Majitelé místního zámečku byli pobožní a vždy sem pozvali pana faráře z Mouřence,“ řekl autor nápadu Emil Kintzl s tím, že se s novými majiteli bývalého zámečku dohodl, že až se finančně zmůžou a vyberou nějaké peníze, pokusí se kapličku obnovit.
Nový křížek vznikal podle fotografií starých křížků. Výsledný návrh vybíral Emil Kinzl společně s kovářem Zoubkem ze Sušice. „Kamenný fundament je z mouřeneckého hřbitova, kde byl vyřazený,“ doplnil Emil Kinzl. Kamenické práce měl na starosti Martin Beránek.
Na nový křížek přispěli sami lidé při různých akcích, například v kostele na Mouřenci u Annína. „Až tu bude v neděli ta sláva, tak zase něco vybereme a možná bude ještě na další křížek. Nápady, kam je umístit jsou, protože křížků na Šumavě bylo hodně,“ připomněl Emil Kinzl
„Bolševik ač byl bezvěrec, tak se Pána Boha bál, takže ničil kostely i hřbitovy, teď to musíme zase nahradit, protože každý křížek má svoji historii, nebyl tam, jak se říká, pro srandu králíkům,“ dodal.
Novému kříži v neděli 16. února požehná sušický farář. Slavností akce s překvapením pro páry začne ve 14 hodin.
Související
-
Ke Stožecké kapli na Šumavě po letech zase vede křížová cesta
Čtrnáct nových zastavení s výjevy z ukřižování lemuje cestu od Českých Žlebů ke Stožecké kapli na Šumavě. Místní tam obnovili křížovou cestu, která zanikla během totality.
-
Běžkařský výlet v upravené stopě na Šumavě už nejspíš nebude úplně zadarmo
Šumava chce zpoplatnit vstup do běžeckých lyžařských tratí. Jejich úprava totiž stojí ročně statisíce korun. Zatím se stopy udržují hlavně díky obcím, krajím a sponzorům.
-
Projekt We Love Šumava spojuje milovníky šumavské přírody. Díky němu také roste 3200 nových stromů
Ukazovat na sociálních sítích krásné fotky přírody, sdružovat fanoušky a díky tomu také pomáhat. To je smyslem projektu We Love Šumava, za kterým stojí bratři Brožovi.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Zemřel Emil Boček. Bývalému pilotu Britského královského letectva bylo 100 let
-
Německo a Evropská komise urovnaly spor o konec spalovacích motorů, oznámily obě strany
-
ONLINE: Pro zahájení další ofenzívy chybí Ukrajině munice i zbraně, popsal Zelenskyj
-
Obstojí snížení valorizace penzí u Ústavního soudu? Vláda zákon změnila v průběhu hry, míní Wagnerová