Opravářů obuvi je stále méně. Lidé přitom o jejich služby zájem neztrácí
Opravář obuvi František Baloun ze Strakonic vrátí každý den život asi dvaceti párům bot. I když jeho podnikání také zasáhla koronavirová pandemie, nedostatek zákazníků ho rozhodně netrápí. Podobných opravářů totiž postupně ubývá.
„Lidé chodí víc a víc, protože ševci nejsou, boty se kazí. Co si budeme povídat, cena bot roste, rychleji se opotřebují, a když je bota pohodlná, tak se určitě vyplatí ji opravit,“ říká František Baloun.
Nejčastěji se podle něj opotřebuje podrážka. Na podražení ochozeného podpatku se přišla do jeho opravny zeptat i Jarmila Varadinková. „Nerada bych ty boty zbytečně zničila, tak je chci nechat opravit,“ vysvětluje.
Kvůli stejné vadě přinesla boty i paní Jaroslava. „Jsou už staré, ale zase je mi líto je vyhodit. Jinak do opravny moc často boty nenosím, ale tyhle ještě vyhazovat nechci,“ komentuje.
Čtěte také
Opravářů obuvi ale podle Františka Balouna ubývá. „My jsme jako obuvníci asi těžce ohrožený druh, v Jihočeském kraji je nás posledních pár. Když jsem začínal před třiceti lety opravovat boty, byli ševci v každé druhé vesničce, dneska je spousta okresů, kde už nejsou vůbec,“ připomíná.
Obor podle něj ovlivnila i koronavirová pandemie. „Spousta lidí to nevydržela, museli platit nájemné, měli třeba hypotéku a byli dlouho bez příjmů, tak ukončili činnost a šli do fabriky,“ myslí si.
Najít kvalitního opraváře obuvi na případné reklamace je často složité i pro velké výrobce a prodejce. „Je docela velký problém získat kvalifikovaného opraváře do opraven obuvi, protože tento obor se nikde nevyučuje. Je možná získat pouze rekvalifikační kurz, a to pouze na jedné škole ve Zlíně, která má akreditaci,“ potvrzuje ředitelka České obuvnické a kožedělnické asociace Vlasta Mayerová.
Rekvalifikační kurz je podle ní navíc nutné absolvovat ve Zlíně prezenčně. A i to může být v koronavirové době komplikované.
Související
-
Obleky za 20 tisíc, ale kultura bot u nás není, říká jeden z posledních tří ševců v kraji
Určitě si z nějaké pohádky pamatujete postavu ševce. Měl svojí dílnu a šil boty. K pohádkám patří dobré konce, ale co se týče ševcovského řemesla, s ním to vypadá špatně.
-
Mnohé hotely, penziony a restaurace na Šumavě zavřely. Provozovatelům chybí personál
Kuchaři a číšníci, ale i pokojské, recepční nebo pokladní. Všechny tyto profese jsou po covidové pauze nedostatkovým zbožím. Zaměstnanci ve službách chybí po celém Česku,
-
Zdravotní sestry chybí i hospicům. V Prachaticích kvůli tomu ošetřovatelky při práci studovaly
Hospice po celém Česku trápí nedostatek sester. Až osm jich shání Hospic sv. Jana Nepomuka Neumanna v Prachaticích. Pomoct se rozhodly přímo dvě ošetřovatelky.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Trumpovy dekrety v duchu ‚Amerika především‘. Míří spíš dovnitř USA, některé mohou zrušit soudy
-
Slovenskému europoslanci předsedkyně vypnula mikrofon. Po vulgaritě musel ihned opustit pult
-
ŽIVĚ: Hokejisté Sparty hrají odvetě semifinále Ligy mistrů, Radiožurnál Sport vysílá přímý přenos
-
Týden před útokem na slovenském gymnáziu jednala škola s policií. Ta žákovo chování označila za šikanu