Zdravotní sestry chybí i hospicům. V Prachaticích kvůli tomu ošetřovatelky při práci studovaly
Hospice po celém Česku trápí nedostatek sester. Až osm jich shání Hospic sv. Jana Nepomuka Neumanna v Prachaticích. Pomoct se rozhodly přímo dvě ošetřovatelky a při práci vystudovaly zdravotnickou školu.
Romana Varyšová v prachatickém hospici pracovala jako ošetřovatelka osm let. Stát se zdravotní sestrou si přitom přála už od mládí. Teď se jí to podařilo, školu dokončila před měsícem. „Já jsem na zdravotní školu jít chtěla, ale moje mamka tenkrát řekla, že ne, tak jsem studovala textilní školu,“ vypráví.
Při studiu měla Romana Varyšová podporu manžela i dětí. Hlavně během distanční výuky. „Ještě, že jsem měla děti také na distanční výuce. Já nejsem tak šikovná ohledně počítačů, tak mi děti vždycky pomohly s připojením. Pomáhaly mi i u písemky z chirurgie, já jsem jim diktovala, ony psaly, protože to bylo na čas a já neumím tak rychle psát,“ líčí.
Čtěte také
Společně s Romanou Varyšovou školu vystudovala i ošetřovatelka Magdalena Melková. Obě tak pomohly doplnit počty sester na lůžkové části prachatického hospice.
„Za to jsme moc rády. Jsou to maminky od čtyř dětí, obě mají velkou rodinu, myslím, že mají dost své práce, ale byly tak hodné, že věnovaly svůj čas v situaci, kdy jsme to potřebovali,“ říká vrchní sestra Eva Ludačková.
Sehnat zdravotní sestry pro hospicovou péči je podle prezidenta Asociace poskytovatelů hospicové paliativní péče a ředitele prachatického hospice Roberta Huneše náročné. „Ne každý, kdo pracuje ve zdravotnictví, je způsobilý k tomu pečovat o umírající. Na to je přeci jenom třeba osobnostně vyzrálá sestra, nejen odborně, musí mít i touhu po tomto druhu práce, to člověk to musí chtít dělat,“ popisuje.
Podle slov Roberta Huneše trápí podobný problém i ostatní hospice v republice.
Související
-
Ekonomické dopady koronakrize pociťují i domácí hospice, péče s rouškou je také složitější
Slouží v první linii a říkají: Je to náročné, ale jsme šťastní, že tuhle práci děláme. Řeč je o lékařích a sestrách domácích hospiců, kteří pečují o lidi na konci života.
-
Na místa obvoďáků se mladí lékaři nehrnou. Současný systém je pro ně spíš demotivující
Ročně vystuduje na všech lékařských fakultách v České republice zhruba tisícovka mladých lékařů a lékařek. Podstatná část z nich začne poté pracovat v nemocnicích.
-
Některé školy odložily závěrečné zkoušky na léto, budoucí pečovatelky z Lišova už je mají hotové
Jenom pár týdnů strávili středoškoláci v tomto školním roce fyzicky v lavicích. Ti, kteří se připravují v odborných předmětech, přišli i o velkou část praktické výuky.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
‚Dobrý den, můžu vám nějak pomoct?‘ Do povodní zasažených měst dorazili dobrovolníci
-
Nejdřív zachránit lidi, potom cesty. Na Jesenicku je i hasičská jednotka vybavená na živelní pohromy
-
Analytik: USA měly užití dalekonosných zbraní v týlu Ruska povolit dávno. Válka by stála míň peněz i životů
-
ONLINE: Nejvyšší povodňový stupeň na Lužnici a Nežárce stále platí. Voda se nejspíš už nezvedne