Opera Jihočeského divadla uvádí drama ze slovácké vesnice Její pastorkyňa

23. leden 2018
Opera Její pastorkyňa v Jihočeském divadle

Drama Gabriely Preissové Její pastorkyňa posloužilo hudebnímu skladateli Leoši Janáčkovi jako libreto pro operu. Tu nyní nastudovalo Jihočeské divadlo. Uvádí ji u příležitosti výročí premiéry ve Vídni a také osmičkového roku: letošní sezóna v jihočeské opeře má podtitul Český rok.

Režisér Tomáš Studený se nesnažil příběh nijak aktualizovat nebo posouvat do jiné doby. Lidé podle něj dobře rozumějí vztahům na vesnici koncem 19. století i problémům, které přináší neopětovaná láska a nemanželské dítě.

„Já si myslím, že ten příběh otevírá řadu mezilidských, vztahových, rodinných témat, která jsou dodnes velmi živá. Rozdíl mezi zamilovaností a partnerskou láskou, problém rodičovského vztahu, kdy rodiče mají tendenci řešit za své děti problémy, i když tím nadělají víc škody než užitku, a spousta dalších věcí, které se tam velice emotivně a silně otevírají,“ říká Tomáš Studený.

Režiséra podpořil hostující pěvec Titusz Tobisz, který v českobudějovické inscenaci ztvárnil roli Laca. „Je to velmi přirozené, absolutně přijatelné, realistické, jednoduché divadlo. Režisér se snažil zachytit vůně toho venkovského života, ale v jednoduchosti. Myslím, že to není překombinované, snažíme se vykreslit přirozenější vztahy,“ popisuje.

Ze svého citového vztahu k roli Kostelničky se vyznala Eliška Weissová, která tuto postavu aktuálně zpívá i v Národním divadle. „Vždycky mi dává hodně. Tato role je natolik emocionální, že každé představení a každá zkouška jsou pro mě emocionálním zážitkem i vypětím. Tady v Jihočeském divadle táhnu komplet celý proces, takže Kostelničku mám dnem i nocí v hlavě,“ komentuje.

Hudebního nastudování se ujal dirigent Mário de Rose, který přiznal, že i pro něj je celý příběh velice emotivní. „A hudba je neuvěřitelná, je to jedno z nejkrásnějších a největších hudebních děl, které znám. Doufám, že se nám podaří zprostředkovat emoce publiku,“ dodává.

  • Aktuální dění
  • Zpráva
  • Jihočeské divadlo
  • Její pastorkyňa