Okované cepy, palné zbraně i neobyčejný hrneček. Husitské muzeum v Táboře má novou expozici
Originální husitská výzbroj, věrné repliky, ale i řada interaktivních prvků a nových médií. To vše nabízí nová expozice Husité v Husitském muzeu v Táboře. Podle autorů je moderní, ale zároveň věrná muzejnímu poslání uchovávat a důstojně zprostředkovávat doklady o životě našich předků.
„Jeden ze sálů je věnován husitským zbraním, to je jedna z velmi populárních oblastí historie. Pochopitelně máme před očima okované cepy a další chladné zbraně, které byly vytvořeny ze zemědělského náčiní jako svého druhu nouzová záležitost. A zajímavé je, že zvláště cepy se uchytily a pak se používaly při různých rebeliích a válkách až do 18. století,“ říká ředitel Husitského muzea v Táboře Jakub Smrčka.
Další zajímavostí husitských válek a jejich inovací jsou podle něj palné zbraně, zejména krátké, které husité masivně využili v polních bitvách. „Husitské píšťaly, tedy drobnější ručnice, kterými bylo možné skutečně střílet z ruky, jsou jejich vynálezem. A právě ony daly světu slovo pistole, které se používá dodnes,“ připomíná. Píšťala vystavená v Husitském muzeu je jedním ze dvou známých originálů na světě.
Čtěte také
V dalším výstavním sále návštěvníky zaujme svým rozměrem sice malý, ale významem naprosto mimořádný exponát. „Jedná se o takzvaný husitský hrneček. Je to nález z historického Sezimova Ústí, jedná se o středověký keramický koflík, takový obyčejný hrneček nadčasového tvaru, ale na horním okraji nádoby je vyrytý text latinské modlitby a na spodním okraji citace písně, která je připisována Janu Husovi,“ popisuje Jakub Smrčka.
Husitský hrneček je umístěn v osvětlené skleněné vitríně, hned vedle se ale nachází jeho věrný model, na který si návštěvníci mohou sáhnout. „Velkou výhodou celé nové expozice je, že reagujeme na trend, že v muzeu se na věci sahá a že je to zase o jeden smysl víc, kterým můžeme poznávat. Využijí to nejen běžní návštěvníci, ale máme i haptickou linku pro lidi se zrakovým postižením,“ dodává muzejní pedagožka Kateřina Nimrichterová.
Příběh husitství vypráví muzeum v Táboře v deseti výstavních místnostech. Ve všech návštěvníky provází interaktivní prvky, kvízy a hry, klasické exponáty doplňuje digitální obsah v multimediálních kioscích a na obrazovkách. K dispozici je i audioprůvodce v jedenácti jazycích a česká videostopa ve znakové řeči pro neslyšící.
Související
-
Lidé už můžou do Archeoskanzenu Trocnov. V rodišti Jana Žižky poznají život ve středověké vesnici
Jihočeské muzeum otevřelo Archeoskanzen Trocnov u Českých Budějovic. Lidé si tu můžou prohlédnout dům zemana, stodolu, sýpku, stáje i zbrojnici a vyzkoušet řadu činností.
-
Umýt soumary, vyčesat hřívy, obléct uniformy. Prachatické muzeum se chystá na další sezonu
Prachatické muzeum má přes zimu zavřeno, ale to neznamená, že se uvnitř nic neděje. Zaměstnanci instalují nové výstavy a na sezonu je třeba připravit i stálé expozice.
-
Archeologové objevili v Sezimově Ústí zbytky kláštera, který v roce 1420 vypálili husité
Jeden z prvních klášterů v naší zemi, který založili dominikáni kolem poloviny 13. století v Sezimově Ústí, zkoumají archeologové. V laboratořích podrobněji určují nálezy.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Opravy po povodních od státu by trvaly moc dlouho, tak jsme silnici udělali sami, říká starostka
-
Milton byl to nejhorší, co jsem zažila, popisuje Češka z Floridy. Její dům na pobřeží čeká demolice
-
Detektivové zasahují v pražském dopravním podniku. Obvinili 13 lidí, stíhají je za úplatkářství
-
Stát zaplatil 16 milionů korun na odškodném lidem stíhaným v jízdenkové kauze. Chtěli ale o dost víc