O smyslu Velikonoc i o nečekaných výzvách v době pandemie
„Velký pátek je spojen hlavně s významem oběti. Nakonec i ta oběť je vyjádřením lásky. Velký pátek můžeme pochopit jen na pozadí Ježíšova příběhu,“ míní David Nečil, velkopáteční sváteční host Filipa Černého, jihočeský evangelický senior a českobudějovický farář. Poslechněte si jejich rozhovor o smyslu Velikonoc, o nečekaných výzvách v době pandemie. A třeba i o tom, proč mu je jedno, jestli je Velký pátek státním svátkem.
„Já moc neřeším, jestli je Velký pátek státním svátkem, protože si myslím, že význam tohoto dne je někde jinde,“ vysvětlí hned v úvodu rozhovoru evangelický farář David Nečil a dodává: „Nemyslím si, že nějakým nařízením vlády se zvýší povědomost toho, co Velký pátek znamená. Ti, kteří svátek slaví, to vědí. Ti, kteří ne, pro ně je asi fajn, že mají o den volna navíc.“
V katolickém prostředí se na Velký pátek neslouží mše, je to jediný den v roce, kdy mše nebývají. Jsou evangelické bohoslužby také něčím výjimečné?
„V evangelické církvi není zvykem slavit eucharistii každý týden, ale na Velký pátek právě ano. Já si myslím, že bohoslužby jsou výjimečné spíše tím významem, protože si připomínáme něco, co je úplně klíčové a ústřední v tom, čemu říkáme křesťanství. Že se tady připomíná úplně základní událost, ze které se všechno ostatní do značné míry odvíjí,“ odpovídá David Nečil na další z mnoha otázek, které mu položil Filip Černý, například v čem promlouvá velikonoční poselství v dnešní době jinak nebo aktuálněji?
Celý pořad si poslechněte online, nebo si jej stáhněte k pozdějšímu poslechu do svých počítačů či mobilů.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.