Český rozhlas České Budějovice je regionálním studiem Českého rozhlasu. Vysílání stanice je zaměřeno na regionální dění, ale svým dosahem region přesahuje.
Českobudějovické vysílání je možné naladit každý den od 5 do 19 hodin. Mimo tuto dobu je frekvence vyhrazena společnému vysílání regionálních stanic Českého rozhlasu.
Rychle a objektivně informujeme o denních událostech, pomáháme v rozvíjení znalostí, jsme společníkem ve volném čase. Základem zpravodajských relací jsou informace z regionu. Na aktuální dění ve společnosti reagují pravidelné publicistické rubriky.
V oblasti hudby se zaměřujeme na takzvaný střední proud, lidovou hudbu, dechovku, folklór a žánry folk a country. Ve vysílání převažuje česká hudební tvorba ze 60. až 90. let.
Z historie
Jihočeský vysílač, jehož nástupcem se stal Český rozhlas České Budějovice, zahájil vysílání 5. května 1945, ale vzápětí se dostal do rukou nacistů. Od rána 9. května 1945 se ale již opět ozývala hlášení, vytvářená Čechy a určená obyvatelům jihočeské metropole v souvislosti s postupy vojsk.
První znělkou stanice bylo prý vytrubování a noční volání vězného z Černé věže. Poté se 1. ledna 1946 stala znělkou píseň Když jsem já šel tou Putimskou branou. Sídlem regionálního rozhlasového studia byla českobudějovická radnice, ale brzy se přestěhovalo do bývalého německého dívčího lycea v ulici U Tří lvů. Dnes sídlí ve vedlejší budově.
Po roce 1989 se pomalu se rodila investigativní rozhlasová žurnalistika, postupně se prodlužovala doba vysílání a rostl podíl živého odbavování rozhlasových proudů. Vznikly webové stránky stanice s denně aktualizovaným zpravodajstvím a možností poslechu pořadů živě i z archivu.
V březnu 2004 otevřel Český rozhlas České Budějovice nově rekonstruovanou budovu U Tří lvů 1. Autorem konceptu stavebního rozvoje regionálního studia byl Ing. arch. Libor Erban. Zásadní přestavbu prodělal vstupní prostor a budova se zvedla o celé patro. Rekonstrukci urychlily ničivé záplavy v roce 2002, z odstraňování škod po povodních se plynule přešlo do interiérových stavebních úprav.
Kontaktujte nás
E-shop Českého rozhlasu
Tohle není povídání na dobrou noc, k zamyšlení určitě.
moderátor Jan Pokorný


Tata a jeho syn
Autorské povídky známého divadelníka a spisovatele A. G. v jeho vlastním podání. Tata a jeho syn je sbírkou úsměvných příběhů na motivy skutečných událostí, ovšem ve skutečných kulisách a především ve skutečné době.
Nejoblíbenější pořady
-
Vesele a zdravě
Pořad o zdraví a zdravém životním stylu, kde se veselou formou dozvíte více o svém zdraví a jak funguje lidské tělo.
-
Písničky pro radost
Pořad vyhrazený hudebnímu žánru dechovka a gratulacím. Dlouhodobě nejposlouchanější program Českého rozhlasu České Budějovice.