Český rozhlas České Budějovice je regionálním studiem Českého rozhlasu. Vysílání stanice je zaměřeno na regionální dění, ale svým dosahem region přesahuje.

Českobudějovické vysílání je možné naladit každý den od 5 do 19 hodin. Mimo tuto dobu je frekvence vyhrazena společnému vysílání regionálních stanic Českého rozhlasu.

Rychle a objektivně informujeme o denních událostech, pomáháme v rozvíjení znalostí, jsme společníkem ve volném čase. Základem zpravodajských relací jsou informace z regionu. Na aktuální dění ve společnosti reagují pravidelné publicistické rubriky.

V oblasti hudby se zaměřujeme na takzvaný střední proud, lidovou hudbu, dechovku, folklór a žánry folk a country. Ve vysílání převažuje česká hudební tvorba ze 60. až 90. let.

Z historie

Jihočeský vysílač, jehož nástupcem se stal Český rozhlas České Budějovice, zahájil vysílání 5. května 1945, ale vzápětí se dostal do rukou nacistů. Od rána 9. května 1945 se ale již opět ozývala hlášení, vytvářená Čechy a určená obyvatelům jihočeské metropole v souvislosti s postupy vojsk.

První znělkou stanice bylo prý vytrubování a noční volání vězného z Černé věže. Poté se 1. ledna 1946 stala znělkou píseň Když jsem já šel tou Putimskou branou. Sídlem regionálního rozhlasového studia byla českobudějovická radnice, ale brzy se přestěhovalo do bývalého německého dívčího lycea v ulici U Tří lvů. Dnes sídlí ve vedlejší budově.

Po roce 1989 se pomalu se rodila investigativní rozhlasová žurnalistika, postupně se prodlužovala doba vysílání a rostl podíl živého odbavování rozhlasových proudů. Vznikly webové stránky stanice s denně aktualizovaným zpravodajstvím a možností poslechu pořadů živě i z archivu.

V březnu 2004 otevřel Český rozhlas České Budějovice nově rekonstruovanou budovu U Tří lvů 1. Autorem konceptu stavebního rozvoje regionálního studia byl Ing. arch. Libor Erban. Zásadní přestavbu prodělal vstupní prostor a budova se zvedla o celé patro. Rekonstrukci urychlily ničivé záplavy v roce 2002, z odstraňování škod po povodních se plynule přešlo do interiérových stavebních úprav.

Kontaktujte nás

Odesláním souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů

E-shop Českého rozhlasu

S hereckými hvězdami poznejte tajemství textu starého dva tisíce let

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

chariton.jpg

O věrné lásce statečného Chairea a sličné Kallirhoy

Koupit

Román byl napsán pravděpodobně už v prvním století našeho letopočtu a možná dokonce i dříve. Jde o první dochovaný milostný a zároveň i dobrodružný román nejenom antického, ale vůbec evropského písemnictví.

Nejoblíbenější pořady

 • MUDr. Kateřina Cajthamlová | foto: Jana Myslivečková, Český rozhlas

  Vesele a zdravě

  Pořad o zdraví a zdravém životním stylu, kde se veselou formou dozvíte více o svém zdraví a jak funguje lidské tělo.

  Délka pořadu: 56 minut
  Vysíláme: pátek 13:04
 • Pozorování oblohy | foto: Shutterstock

  Sedmikrásky na nebi

  Unikátní vzdělávací pořad o krásách naší oblohy.

  Délka pořadu: 56 minut
  Vysíláme: 1x měsíčně, neděle 21:04
 • Písničky pro radost | foto: Fotobanka stock.xchng

  Písničky pro radost

  Pořad vyhrazený hudebnímu žánru dechovka a gratulacím. Dlouhodobě nejposlouchanější program Českého rozhlasu České Budějovice.

  Délka pořadu: 115 minut
  Vysíláme: pondělí-neděle 11:05-13:00