Český rozhlas České Budějovice je regionálním studiem Českého rozhlasu. Vysílání stanice je zaměřeno na regionální dění, ale svým dosahem region přesahuje.

Českobudějovické vysílání je možné naladit každý den od 5 do 19 hodin. Mimo tuto dobu je frekvence vyhrazena společnému vysílání regionálních stanic Českého rozhlasu.

Rychle a objektivně informujeme o denních událostech, pomáháme v rozvíjení znalostí, jsme společníkem ve volném čase. Základem zpravodajských relací jsou informace z regionu. Na aktuální dění ve společnosti reagují pravidelné publicistické rubriky.

V oblasti hudby se zaměřujeme na takzvaný střední proud, lidovou hudbu, dechovku, folklór a žánry folk a country. Ve vysílání převažuje česká hudební tvorba ze 60. až 90. let.

Z historie

Jihočeský vysílač, jehož nástupcem se stal Český rozhlas České Budějovice, zahájil vysílání 5. května 1945, ale vzápětí se dostal do rukou nacistů. Od rána 9. května 1945 se ale již opět ozývala hlášení, vytvářená Čechy a určená obyvatelům jihočeské metropole v souvislosti s postupy vojsk.

První znělkou stanice bylo prý vytrubování a noční volání vězného z Černé věže. Poté se 1. ledna 1946 stala znělkou píseň Když jsem já šel tou Putimskou branou. Sídlem regionálního rozhlasového studia byla českobudějovická radnice, ale brzy se přestěhovalo do bývalého německého dívčího lycea v ulici U Tří lvů. Dnes sídlí ve vedlejší budově.

Po roce 1989 se pomalu se rodila investigativní rozhlasová žurnalistika, postupně se prodlužovala doba vysílání a rostl podíl živého odbavování rozhlasových proudů. Vznikly webové stránky stanice s denně aktualizovaným zpravodajstvím a možností poslechu pořadů živě i z archivu.

V březnu 2004 otevřel Český rozhlas České Budějovice nově rekonstruovanou budovu U Tří lvů 1. Autorem konceptu stavebního rozvoje regionálního studia byl Ing. arch. Libor Erban. Zásadní přestavbu prodělal vstupní prostor a budova se zvedla o celé patro. Rekonstrukci urychlily ničivé záplavy v roce 2002, z odstraňování škod po povodních se plynule přešlo do interiérových stavebních úprav.

Kontaktujte nás

Odesláním souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.

Nejoblíbenější pořady

 • Písničky pro radost | foto: Fotobanka stock.xchng

  Písničky pro radost

  Pořad vyhrazený hudebnímu žánru dechovka a gratulacím. Dlouhodobě nejposlouchanější program Českého rozhlasu České Budějovice.

  Délka pořadu: 115 minut
  Vysíláme: pondělí-neděle 11:05-13:00
 • Humoriáda | foto: Ogilvy

  Humoriáda

  Hodina plná humoru na vaše přání.

  Délka pořadu: 56 minut
  Vysíláme: pondělí-pátek 16:04
 • Melodie podvečera | foto: Fotobanka stock.xchng

  Melodie podvečera

  Tradiční hodinový pořad s nestárnoucími šlágry a telefonickými vstupy posluchačů, kteří mohou nechat zahrát písničku a poslat vzkaz svým blízkým, přátelům a známým.

  Délka pořadu: 55 minut
  Vysíláme: pondělí-neděle 17:05