Na dosah ruky. Kapitán Exner, uhlazený bonviván a lamač ženských srdcí, na stopě zločinu
Z kdysi výstavního, ale teď už jenom chátrajícího secesního domu v Praze záhadně zmizí dvě staré, zřejmě majetné sestry. Nikdo z nájemníků pro ně nepláče. Ale najít by se měly. Kapitán Exner a jeho pobočníci Vlček a Beránek začínají pátrat, ačkoliv případy nezvěstných obvykle neřeší.
Ve stejném domě se náhodou pohybuje i krásná ex přítelkyně charismatického kapitána Exnera, zubařka Gabriela. Slavný detektiv, uhlazený bonviván a lamač ženských srdcí, tak má místo potenciálního zločinu jako na dlani a rozřešení případu doslova na dosah ruky…
Detektivka Na dosah ruky, kterou napsal Václav Erben, vyšla poprvé v roce 1971. Desetidílná rozhlasová četba na pokračování byla natočena v ostravském studiu v roce 2021.
Kapitán Exner
Kapitán Michal Exner je zřejmě nejznámější český detektiv. Žije v garsonce, jezdí černou mercedeskou, je inteligentní, má smysl pro humor a slabost pro krásné ženy. Jeho duchovním otcem je spisovatel Václav Erben.
Poprvé se detektiv ne úplně socialistického střihu objevil v roce 1964 v příběhu s názvem Poklad byzantského kupce. A následovaly další: Znamení lyry, Bláznova smrt, Vražda pro zlatého muže nebo Smrt talentovaného ševce.
Řada Erbenových detektivek byla zfilmována. V roli kapitána Exnera diváci mohli vidět Jiřího Valu (Poklad byzantského kupce), Petra Kostku (Bláznova smrt), Františka Němce (Efektivně mrtvá žena), Karla Heřmánka (Dialogy pro klarinet, cimbál a bicí nástroje) nebo Jiřího Kodeta (Smrt talentovaného ševce). Nejmodernějším kapitánem Exnerem, jezdícím nikoli černým mercedesem, ale světle modrým jaguárem, je Michal Dlouhý ve dvanáctidílném televizním seriálu z roku 2017.
Václav Erben
Václav Erben se narodil v roce 1930 v Náchodě, kde také absolvoval obchodní akademii. Rád recitoval, a tak se přihlásil na DAMU. Studoval dramaturgii a později rozhlasovou režii. Ještě za studií začal spolupracovat s ostravským rozhlasovým studiem.
Během základní vojenské služby začal psát, jeho povídky s vojenskou tematikou vycházely především v časopise Československý voják. Psal povídky, psychologické a historické romány, ale nejúspěšnější byl jako autor detektivek.
Vymyslel originálního kapitána Exnera a pochopil, že detektivka je vlastně hra autora se čtenářem. Jeho detektivky, to není jenom zločin, to je i ten život okolo. Raději než na detaily z práce kriminalistů se zaměřoval na detailní vykreslení jednotlivých postav.
Erbenovy knihy o Exnerovi, které s mírnou ironií představují kapitána a doktora obojího práva jako elegantního a duchaplného muže, jenž k řešení svých případů dospívá spíše pomocí ležérní konverzace než pracnými kriminalistickými metodami, byly přeloženy do řady jazyků.
Na přelomu 60. a 70. let se Václav Erben věnoval výhradně literatuře, později pracoval v nakladatelství Mladá fronta. Od roku 1977 působil jako dramaturg Filmového studia Barrandov. V 90. letech se věnoval publicistice, psal především komentáře do deníku Právo. Zemřel v roce 2003.
Související
-
Jaromír John: Svatozář. Vyprávění o jednom ne moc povedeném manželství pro pobavení ostatních
Dokud je manžel na frontě první světové války, domov vidí jako ráj na zemi. Po návratu se mu ta jeho „Mařena“ zase začíná pěkně zajídat. Poslechněte si tragikomický příběh.
-
Trest. Muž, který zabil bližního svého, hraje o vlastní život na věži hradu Kašperk
Starou legendu o vině, strachu a trestu oživil Jaroslav Jeroným Neduha. Odehrává se v dobách dávno minulých na hradě Kašperk. Vrah tu dostal šanci hrát o vlastní život.
-
Bohumil Hrabal: Bambini di Praga 1947. Groteskní příběhy falešných pojišťováků čte Oldřich Kaiser
Píše se rok 1947, narůstá strach z likvidace drobných živností a je tak snadné nalákat malé obchodníky a řemeslníky na pojištění „Opory ve stáří“.
Nejnovější zprávy
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.