Nejvyšší správní soud pozastavil výstavbu bytového komplexu u Frymburku na levém břehu Lipna

30. leden 2025 08:32

Největší audioportál na českém internetu

Část přehrady Lipno u Frymburku | Foto: Shutterstock

U pozemku mezi Frymburkem a Lipnem nad Vltavou, kde má vyrůst nový bytový komplex, byla Jitka Cibulová Vokatá

Bytový komplex s téměř dvěma sty byty, rodinnými domy a wellness má vyrůst na levém břehu Lipna nedaleko Frymburku na Českokrumlovsku. Proti záměru jsou ekologické organizace a některé místní spolky. Investor sice získal potřebná povolení, projekt ale pozastavil Nejvyšší správní soud. Znovu se tak vrací k posouzení na stavební úřad ve Vyšším Brodě.

„Když se podíváte směrem od jezera do svahu, tak tohle je jedno z posledních míst mezi Frymburkem a Lipnem, kde je ještě volný přístup ke břehu, kde to není zastavěné,“ ukazuje pozemek, na němž má vzniknout nový bytový komplex, předseda spolku Šumava Ne Na Prodej Vladislav Smolka.

„Tohle bývala vždycky oblast, kde si člověk mohl užít kontaktu s přírodou. Zástavbou dochází k takovému paradoxu, že v létě je tu přelidněno, ale po sezoně zůstávají jen mrtvá města, kde večer nesvítí žádná okna,“ dodává.

Také podle Jiřího Řehounka z ekologického sdružení Calla může mít projekt negativní dopad na krajinu. „Ten rekreační komplex by zabral další část lipenské krajiny a jsou s tím spojené samozřejmě i další vlivy jako hluk, světelný smog, zvýšený pohyb lidí a psů nebo třeba vliv na kvalitu vody v nádrži,“ vyjmenovává.

Vedení Lipna nad Vltavou by novou bytovou výstavbu uvítalo. „Jenom naše obec eviduje 129 žádostí o trvalé bydlení. Tento projekt měl být bytový a měl obsahovat asi 160 bytů, byla by to možnost, jak tento problém vyřešit,“ uvádí nezávislý starosta Zdeněk Zídek.

Čtěte také

Společnost Nemomax Lipno podle ekologů na svém webu prezentovala projekt nejdřív jako rekreační komplex. Zástupci lipenských spolků tvrdí, že ho investor později prohlásil za bytový areál, aby se vyhnul posuzování vlivů na životní prostředí.

Calla proto napadla rozhodnutí stavebního úřadu, který vydal územní rozhodnutí. Případ se dostal až k Nejvyššímu správnímu soudu. „Pojem rekreační a sportovní areály vně sídelních oblastí zahrnuje i záměry rodinných a bytových domů umístěných v turisticky atraktivní lokalitě, typicky půjde o záměry podobné hotelovým komplexům. Zároveň existují-li pochybnosti o tom, zda záměr podléhá zjišťovacímu řízení podle paragrafu 7 zákona o posuzování vlivů na životní prostředí, je na místě zjišťovací řízení s ohledem na princip předběžné opatrnosti a prevence provést,“ shrnuje rozsudek mluvčí soudu Sylva Dostálová.

Mluvčí společnosti Nemomax Lipno Jan Husták uvádí, že projekt splňuje veškeré požadavky orgánů státní správy. „Rozhodnutí Nejvyššího správního soudu nepovažujeme za správné, neboť vytváří nebezpečný precedens, který stavebníky trestá za domnělé chyby úřadů a který přinese další prodloužení stavebních řízení v České republice,“ dodává.

Společnost musí znovu získat územní rozhodnutí, které umožní pokračovat v přípravě projektu.

Související