Nejlepší doba na očkování proti klíšťové encefalitidě je na konci zimy

4. březen 2010

S blížícím se jarem by se lidé měli připravit na první klíšťata. Jižní Čechy jsou jak známo regionem s největším výskytem infikovaných klíšťat a lidé by neměli zapomínat, že tito parazité se nevyskytují jen v lesích, ale zcela běžně se objevují například i v městských parcích.

"Klíšťata jsou vlastně všude, v porostech i trávě, nejen ve volné přírodě. Dokonce i v parku Na Sadech v Českých Budějovicích je riziko přisátí klíštěte při pouhém posezení na lavičce. Klíšťata si mohou přinést i naši domácí mazlíčkové a manipulací s nimi můžeme infikovat i sami sebe," upozornila Ludmila Sattranová z Očkovacího centra v ulici L. B. Schneidera v Českých Budějovicích.

V loňském roce onemocnělo klíšťovou encefalitidou více než 800 lidí. Dva z nich na ni dokonce zemřeli. Více nemocných u nás za poslední čtvrtstoletí bylo jen v roce 2006. Jedinou spolehlivou ochranou proti tomuto akutnímu virovému onemocnění, které postihuje nervovou tkáň, je očkování.

Očkování proti klíšťové encefalitidě je možné aplikovat po celý rok, ale nejlepší je vyrobit si v těle protilátky už na jaro. Ludmila Sattranová připomíná, jak vypadá klasické očkovací schéma: "Základní očkování se celkově sestává ze tří dávek. Nejprve se podá první dávka, zhruba za měsíc druhá a teprve za 14 dní po druhé dávce je člověk plně chráněn. Třetí dávka se podává až za další půlrok až rok, ta utvrdí hladinu protilátek, aby vydržela alespoň tři roky."

Infikovaná klíšťata mohou člověka nakazit lymeskou borreliózou nebo klíšťovou encefalitidou. Borrelióza se léčí antibiotiky, na klíšťovku žádné léky neexistují. Důležitá je proto prevence a za tu nejúčinnější lékaři považují jen očkování. Vhodný čas na aplikaci první dávky je právě teď. Obranyschopnost organismu se dále posiluje jednou očkovací dávkou vždy po třech až pěti letech.