Nejenom Barborka, Kristýnka, Tereza, Zuzana či Veronika, ale třeba také Barbarella se objevily v písničkách Waldemara Matušky
Výjimečnými přednostmi, a nejenom těmi hlasovými, připoutal k sobě zájem ženského publika nezapomenutelný český zpěvák Waldemar Matuška, jehož nedožité devadesáté narozeniny připadají na tento víkend (a jemuž bude věnována i nedělní písničková půlhodinka pod Světly ramp).
A tak se nelze divit, že v jeho repertoáru byly už od raných šedesátých let zastoupeny písničky s názvy, v nichž figurují ženská jména. Tak najdeme Barborku, Kristýnku, Terezu, Zuzanu, Veroniku, Apolenu, Agnes, Kateřinu i Katarinu, Jezabel i Lauru.
A ten výčet není ještě úplný. Některé z těchto jmen Waldemar, vlastním jménem Vladimír, Matuška proslavil, z písniček se staly evergreeny. Jiné však neprošly tenkou hranicí oddělující hit od songu, který velké množství posluchačů z různých důvodů nezaujal a zapomnělo se na něj.
To druhé víceméně platí o titulní písničce autorů Boba Crewa a Charlese Foxe z francouzského sci-fi filmu Barbarella s Jane Fondovou v hlavní roli. Matuškův nejspíše nejoblíbenější textař a někdejší redaktor českobudějovického rozhlasového studia Ivo Fischer jméno ponechal. A tato nahrávka s orchestrem Václava Hybše z roku 1970 může potěšit i z toho důvodu, že v šíři vypovídá o vokálních kvalitách Waldemara Matušky.
Související
-
Před 120 roky se narodil skladatel, jehož písnička se sborově zpívá na fotbalových stadionech
Muž jménem Richard Charles Rodgers obohatil svět o úspěšné muzikály jako Oklahoma, Carousel, South Pacifik nebo The Sound of Music a evergreeny, které zpívaly velké hvězdy.
-
Pamatujete si? Zuby, zuby, stomatolog chystá už cajk
„Zuby, zuby, stomatolog chystá už cajk. No tak další, račte dál, hned se do vás dám, á, šestka vlevo, nahoře kaz.“ Tato slova slýchali posluchači budějovického rozhlasu.
-
Miki Ryvola slaví 80. Originál jeho Bedny vod whisky je jedním z pokladů budějovického rozhlasu
Dneska už mě fóry ňák nejdou přes pysky, stojím s dlouhou kravatou na bedně vod whisky, stojím s dlouhým vobojkem, jak stájovej pinč, tu kravatu, co nosím, mi navlík...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.