Nedělní Noční linka: Měly by se „dílny a pozemky“ vrátit do škol?

17. únor 2019

Na základní školy by se mohla vrátit takzvaná povinná praktická výuka. Hlavním důvodem je výrazný pokles zájmu o řemeslné obory.

Výuční list získalo podle informací serveru iRozhlas.cz v roce 2005 přibližně 20 tisíc lidí, v roce 2017 to bylo zhruba 11 tisíc studentů. Nejmenší zájem je například o obory jako čalouník, řezník, pokrývač, truhlář nebo kameník.

Právě znovuzavedení předmětů podobných pěstitelským a technickým pracím, které si pamatujeme ze svých studentských let, by mohlo zvýšit zájem žáků o manuální obory.

Vzpomínáte si, co jste si vyzkoušeli při dílnách a pozemcích na základní škole? Jak takové hodiny vypadaly? Naučili jste se při nich něco? Zažili jste něco, na co se jen tak nedá zapomenout?

Pomohlo by podle vás opětovné zavedení praktické výuky do základních škol k tomu, že by děti měly větší zájem o učňovské obory? Jak by měly vypadat „dílny nebo pozemky“ jednadvacátého století? Stačí dětem záhonky, zahradní náčiní, ponk plný nářadí a šití? Nebo by se měly učit i práci na 3D tiskárně, s robotickými pomocníky a jinými moderními technologiemi?

autor: Romana Lehmannová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.