Na dálnici D3 je hotový první úsek těsně u Budějovic. Otevře se na konci září

11. září 2017
Nový úsek dálnice D3 mezi Borkem a Úsilným u Českých Budějovic

Odlehčení a uvolnění dopravy v jihočeské metropoli má přinést nově vybudovaná část dálnice D3. Úsek z Borku do Úsilného měl být původně hotový v listopadu, řidičům se ale otevře už na konci září. Celková délka úseku je přes tři kilometry.

„Blížíme se k cíli. Zbývá nám v některých místech dokončit vodorovné a svislé dopravní značení, dodělat svodidla a samozřejmě budou následovat ještě nezbytné revize celého úseku. Pak už jenom slavnostní přestřižení pásky a uvítáme řidiče,“ říká mluvčí společnosti Eurovia Iveta Štočková.

Nový úsek dálnice D3 podle ní odlehčí dopravě v Českých Budějovicích. Lidé jej budou moct využít už během posledního zářijového víkendu. „Každý kilometr dálnice uleví obyvatelům a obcím okolo stávajících komunikací nižších tříd. Především se uleví Českým Budějovicím, protože řidiči, kteří pojedou z Třeboně, mohou využít tento úsek a pojedou rovnou po D3 na Prahu, nemusí projíždět městem,“ vysvětlila.

Auta jedoucí od Prahy na nový úsek najedou u Borku. Na konci u Úsilného se pak dálnice napojí k silnici na Třeboň.

Tam začne stavba jednotlivých částí obchvatu Českých Budějovic. „První úsek je z Úsilného do Hodějovic a druhý z Hodějovic do Dolního Třebonína. Oba tyto úseky mají dohromady zhruba dvacet kilometrů. Co se týká náročnosti, budou to jedny z nejnáročnějších staveb,“ řekla už dříve Českému rozhlasu Vladimíra Hrušková, ředitelka českobudějovické pobočky Ředitelství silnic a dálnic.

Obchvat má být hotový do čtyř let. Řada obcí teď řeší, jak se na něj napojí. Například ve Srubci u Českých Budějovic bude zastupitelstvo v úterý hlasovat už o deváté variantě dálničního přivaděče.

Podle srubecké starostky Lenky Malé je jeho stavba prioritou. „O obchvatu už občané uvažují nějakých čtyřicet let. Máme tu pověstný srubecký kopec, který je v zimě prostě nesjízdný, a jezdí nám tady čím dál víc aut. Já si vůbec nedovedu představit, že by se obchvat Srubce nepostavil. Aby tady byl nějaký průtah obcí na dálnici, to je nemyslitelné,“ dodala.

  • Aktuální dění
  • Zpráva
  • obchvat
  • České Budějovice
  • dálnice D3