Na bývalém golfovém hřišti u Lipna se pasou divocí koně. Vznikla tam nová rezervace pro kopytníky
Nedaleko přehrady Lipno se prohání divocí koně. Stádo se čtyřmi klisnami přivezli do nové rezervace ochranáři společně s ekofarmáři. Zvířata vyrůstala v bývalém vojenském prostoru Milovice, kde divocí koně žijí už osm let. Někdejší golfové hřiště u Lipna nad Vltavou je nejvýše položenou rezervací kopytníků v Česku.
„Tady vidíme odpaliště a jamky. My se pokusíme alespoň na pár hektarech vrátit krajině původní ráz,“ ukazuje na bývalé golfové hřiště u Lipna nad Vltavou pracovník společnosti Jihočeské ekofarmy František Massař.
V dálce se pasou divocí koně. „Jsou tady čtyři kusy, které jsme si nedávno dovezli z Milovic. Připravili jsme jim plochu zhruba 25 hektarů, kterou mají čistě pro sebe. Jsou tam různá stromořadí, zalesněné části. Tak málo koní je tady z toho důvodu, že pak se nemusí dokrmovat ani v zimě. To, co nespasou ve vegetačním období, si dokáží postupně najít,“ popisuje František Massař.
Na tu přítomnost člověka nejsou divocí koně téměř zvyklí, a tak by to mělo i zůstat. „Koně jsme dovezli minulý týden, teď je sem ještě jezdíme monitorovat, ale kontakt je jenom z větší vzdálenosti, aby zůstali divocí. Posléze už sem nebudeme jezdit v podstatě vůbec, jen jednou za čas zkontrolovat, jestli je ohrada v pořádku,“ potvrzuje Martina Beranová ze společnosti Jihočeské ekofarmy.
Ke klisnám zanedlouho přibyde ještě hřebec a také pět zubrů. Ti by podle ředitele ochranářské společnosti Česká krajina Dalibora Dostála měli krajině vrátit její původní podobu. „Pastva velkých kopytníků patří mezi moderní způsoby péče o krajinu. Velmi významně pomáhá s obnovou biologické rozmanitosti, například v milovické rezervaci, odkud divocí koně na Lipno přijeli, pomohla pastva zvýšit počet jedinců vzácných druhů o stovky i tisíce procent,“ uvádí.
„Kromě péče o krajinu je dalším cílem podpora šetrného cestovního ruchu. Bude to zajímavé i pro vědce. Budou mít unikátní možnost porovnávat tuto vysoko položenou rezervaci s dalšími rezervacemi v České republice,“ dodává.
Divocí koně a také zubři by se i v rezervaci u Lipna měli rozmnožit. Nové potomstvo se potom dostane do dalších rezervací po celé Evropě.
Související
-
Šest divokých koní vypustili ochranáři na Třeboňsku. Spásáním trávy umožní návrat vzácných živočichů
V meandrech řeky Lužnice u Třeboně se prohání divocí koně. Stádo šesti klisen přivezli do přírodní rezervace členové ochranářské společnosti Česká krajina.
-
Tříletý zubr Taran opouští táborskou zoo. Rozšíří stádo v přírodní rezervaci na jihu Francie
Ještě nedávno byl zubr evropský na pokraji vyhynutí, teď se vrací do přírody. Na cestě do nového domova na jihu Francie je právě samec Taran, který se narodil v Táboře.
-
Sázet stromy nestačí, klima ovlivňují i pastviny. A na nich ideálně velcí kopytníci, připomíná vědec
Jak zbavit planetu nežádoucího oteplování, řeší vědci na celém světě. Způsobuje nejenom sucha, ale i prudké změny počasí a extrémní jevy. Zapříčiní také „stěhování národů“.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Drahé hodinky i přezdívka ‚bezdomovec‘. Ficův životní styl přiživuje nejasnosti ohledně jeho příjmů
-
Kalifornii pokryl růžový zpomalovač požárů. Ekologové varují před toxickými účinky směsi
-
Musk se stává novodobým krysařem, říká Bartošek. ‚Zasazuje se o svobodu slova,‘ nesouhlasí Hraba
-
Poslankyně: Sněmovna je neefektivní a svým voličům neumím vysvětlit, proč to nedokážeme změnit