Musel pochopit, proč míček létá. Jindřich Růžička je profesionálním vyplétačem tenisových raket

19. červen 2023

Víte, kdo je stringer? Profesionál, který vyplétá tenisové rakety. Jindřich Růžička ze Zlivi na Českobudějovicku se tomuto řemeslu věnuje čtvrt století. Zúčastnil se mnoha turnajů, teď už se chce zaměřit jen na zápasy, které se hrají v Jihočeském kraji.

Jindřich Růžička si jako stringer nejprve musel získat renomé. „Vždycky přišel kapitán týmu, dal mi vyplést raketu pro sebe. A když zjistil, že to umím, tak mi přinesl patnáct raket,“ vypráví.

Komunikace mezi hráčem a stringerem je velmi důležitá. Jindřich Růžička pokaždé začínal vzájemný rozhovor otázkou. „Ptal jsem se tenisty, co se mu nelíbí na tom současném výpletu a jak by to chtěl změnit,“ říká.

Největší odměnou mu bylo poděkování hráčů. „Byl jsem strašně šťastný, že mě brali, že jsem to uměl. Stringera můžeš dělat tehdy, když pochopíš, proč míček létá. Takhle věta v sobě zahrnuje široký rámec – raketa, výplet, povrch, počasí,“ dodává.

autor: Kamil Jáša
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.