Muchovník je ideální keř do každé zahrady

5. duben 2013

Muchovník není náročný na pěstování, krásně kvete, plodí a na podzim navíc hraje všemi barvami.

Můžete si z něj vytvořit i jedlý živý plot, jeho bobule vzdáleně připomínají borůvky. Ovšem s jejich sběrem si v létě budete muset pospíšit, protože velmi chutnají i drobnému ptactvu.

  • Keř muchovník představil redaktorce Hance Šoberové Pavel
    Chlouba
    " style="">
    Keř muchovník představil redaktorce Hance Šoberové Pavel
    Chlouba
    " style="">
    Keř muchovník představil redaktorce Hance Šoberové Pavel
    Chlouba
0:00
/
0:00


Muchovník (Amelanchier) je rod s asi 20 druhy keřů a malých opadavých stromů z čeledi růžovitých. Rod je původní v teplých oblastech severní polokoule, v USA roste jako původní dřevina ve všech státech kromě Havaje. Tyto rostliny jsou zahradnicky cenné a jejich plody jsou důležité pro divoká zvířata. Lidem je ovoce muchovníku téměř neznámé, k jídlu jej průmyslově pěstují jen v některých lokalitách, dříve se sušené užívaly jako náhražka hrozinek. Muchovníky rostou do 0,2–20 m výšky jako řídké dřevité keře nebo malé stromy se vzpřímenými kmínky. Kůra je šedá nebo méně často hnědá, hladká nebo popraskaná u starších stromů. Listy jsou opadavé, řapíkaté, střídavé, jednoduché, různě eliptické až kulaté. (Zdroj: Wikipedia)

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.