Milostný dopis klínovým písmem. Strhující příběh jedné rodiny na pozadí událostí druhé poloviny 20. století
O lásce, přátelství, zradě, vině, trestu i odpuštění vypráví Milostný dopis klínovým písmem. Ústředními postavami příběhu jsou manželé Josef a Květa. Seznámili se před válkou na přednáškách o kultuře Chetitů, které pořádal profesor Bedřich Hrozný, rozluštitel chetitského jazyka a písma. Brali se z lásky, Josef byl ovšem po narození jediné dcery zatčen za údajnou protistátní činnost…
Strhující příběh jedné pražské rodiny se odehrává na pozadí nelehké doby druhé poloviny 20. století. Není vyprávěn chronologicky, jde spíše o koláž či mozaiku. „Zajímala mě nejen historie rodiny, ale i jakým způsobem je vyprávěná a jak to vyprávění vnímáme,“ nechal se slyšet autor.
Milostný dopis klínovým písmem je románovou prvotinou spisovatele Tomáše Zmeškala. Kniha vyšla v nakladatelství Torst v roce 2008. V následujícím roce byl román nominován na cenu Magnesia Litera za prózu a na Cenu Josefa Škvoreckého. V roce 2011 získal Cenu evropské unie za literaturu.
Dvanáctidílná rozhlasová četba vznikla v roce 2009. Účinkují v ní Dana Černá, Alois Švehlík, David Novotný, Marta Vančurová a další.
Tomáš Zmeškal
Tomáš Zmeškal, prozaik, překladatel a tlumočník česko-konžského původu, se narodil v roce 1966 v Praze. Vystudoval anglický jazyk a literaturu na King´s College University of London.
V roce 2008 vyšla jeho románová prvotina Milostný dopis klínovým písmem. V následujícím roce vydalo nakladatelství Torst Životopis černobílého jehněte, v němž popsal dobu 60. až 80. let, kterou prožil v socialistickém Československu jako dítě české matky a konžského otce.
Zatím poslední knihou Tomáše Zmeškala je Sokrates na rovníku z roku 2013, v níž se vydává na cestu po stopách svého afrického otce. Jde o soubor deníkových zápisků, vzpomínek, úvah a rodinných reportáží.
Tomáš Zmeškal je také autorem původní rozhlasové hry s názvem Obecní museum, která měla na vlnách Českého rozhlasu premiéru v roce 2011.
Mohlo by vás zajímat
Nejnovější zprávy
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka