Miloslav Ducháč, opora Vlachova orchestru, skládal hudbu pro Jana Wericha, ale také velké šlágry
Kromě skladeb z oblasti swingu, scénické, filmové i divadelní hudby přispěl Miloslav Ducháč coby skladatel do zlatého fondu populární hudby dřívějších časů písničkami jako Romantická, Lavička v jasmínu, Šťastné Vánoce, Normálně, Hodné štěně, Už bude šest a dalšími.
Jeho skladby zpívali Yvetta Simonová, Rudolf Cortés, Věra Racková a vedle jiných také Jan Werich v padesátých letech. Miloslav Ducháčem s Vlastimilem Hálou je třeba autorem hudby k Werichově Nerýmované.
Zakrátko uplyne sto let od narození Miloslava Ducháče, obrýleného pianisty, důležité osobnosti českého poválečného swingu a především jednoho ze zásadních článků orchestru Karla Vlacha, v jehož službách od roku 1945 téměř dvacet let pracoval jako aranžér, tajemník orchestru, dramaturg i autor.
V náladě swingu, potažmo jazzu se projdeme kariérou Miloslava Ducháče, mimochodem někdejšího vedoucího hudebního dramaturga Československé televize, který stál u zrodu prestižních přehlídek včetně Mezinárodního jazzového festivalu Praha.
A začneme od jeho mladých let, kdy hrál na piano v populárním swingovém orchestru Bobka Bryena, kde si jej všiml právě velký kapelník Karel Vlach.
Související
-
Jaromír Nohavica swingující a příběh velkého jazzmana, ale i sporného textaře Ellingtonových skladeb
I věhlasní folkoví písničkáři si mohou zaswingovat tak, jak se to stalo na albu B-Side Bandu s názvem Folk Swings. Ve swingovém aranžmá se představil také Jaromír Nohavica.
-
Za Lesem McCannem, průkopníkem soul-jazzu, a také s tříkrálovou koledou Elly Fitzgerald
Na ledě, tedy skladbou autora s obdivuhodným záběrem Jana F. Fischera v podání orchestru Karla Vlacha, vstoupíme do premiérové swingové a jazzové nálady roku 2024.
-
Nebe na zemi – pěvec Adam Plachetka a swingař Ondřej Havelka uchopili klasiku Osvobozeného divadla
„Písně Ježka, Voskovce a Wericha patří nepochybně do zlatého fondu českého kulturního dědictví a byl by hřích nechat je v archivech zapadat prachem. A to bohužel hrozí...“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
![hurvinek.jpg hurvinek.jpg](https://budejovice.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/4c83e43279b642121b870ce888c62be8.jpg?itok=5JPOJ2vm)
![](https://budejovice.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/4247ad974925176a3765341e86733918.jpg?itok=ZPQ_6MMg)
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka