Madagaskarská kráska kolopejka umí být vděčná a vykvete vám i dvakrát do roka
Máte doma kolopejku, nebo kalanchoe? Je to jedno a totéž. Tahle zajímavá pokojová květina má prapůvod na ostrově Madagaskar, některé druhy jsou dokonce endemitní, to znamená, že se vyskytují jen na Madagaskaru.
Dnes spousta kolopejek spokojeně vegetuje i v českých domácnostech. Záleží jen na pěstiteli, jestli dává přednost cizokrajně znějícímu názvu, nebo domáckému. Rostlina je to stejná, ovšem dnes existuje v mnoha odrůdách a s různě barevnými květy. Původně byla kolopejka madagaskarským endemitem, tedy nerostla nikde jinde. Ale zahradníci ji dovezli i do Evropy a také vyšlechtili různé odrůdy.
Kolopejka se řadí mezi sukulenty, i když listy nemá výrazně sukulentní. Pro pěstitele je to dobrá zpráva, protože snese i přísušek. Ale neprotestuje ani proti pravidelné, jen mírně omezené zálivce.
K bohatšímu kvetení vede vhodné hnojení – volíme speciální hnojivo se sníženým obsahem dusíku, dotované fosforem a draslíkem. Fosfor podporuje kvetení, draslík vyzrávání rostliny.
Kolopejka bude vděčná za kvalitní zahradnický substrát odlehčený třeba perlitem, má ráda vzdušnou, propustnou zeminu. Nevadí jí sluneční záření, naopak, na slunci bude lépe kvést, ale snese i mírný polostín, zejména při dokvétání. Když jí dopřejete dobré podmínky, vykvete vám i dvakrát do roka.
Poslechněte si reportáž v našem Hobby magazínu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.