Lidé protestují proti odvolání faráře z vlachovobřezské farnosti

Kostel Radomyšl Strakonicko

Farníci na Prachaticku kritizují jednání českobudějovického biskupa. Nelíbí se jim, že z vlachovobřezské farnosti náhle odvolal duchovního správce. Toho přitom ustavil administrátorem farnosti koncem listopadu loňského roku. Po pár týdnech ho ale převelel do Velešína.

„Páter Mikeš byl jmenován do farnosti koncem listopadu a už před Vánoci bylo patrné, že bude odvolán,“ říká Štěpánka Pecková z Lažiště. Rozhodnutí nechápe. „Prostě pan biskup se najednou ze dne na den rozhodl jinak. Působí to i chaoticky,“ dodává.

Farnici z Lažiště odeslali na českobudějovické biskupství petici s více než 400 podpisy. Podobně zareagovali lidé přímo z Vlachova Březí, mezi nimi Rudolf Matoušek. „Proč tohle najednou udělají? Já myslím, že to není dobré. On se s každým zastavoval, povídal si s lidmi, to se mi líbilo,“ komentuje.

Podpisy k nesouhlasu připojili věřící z dalších míst. Kněze Jana Mikeše si oblíbili také v Nakvasovicích. „Dostal příslib, že zůstane na faře ve Vlachově Březí, kterou si vyklidil, a za měsíc někdo rozhodl o opaku, to mi hlava nebere,“ říká Marta Harmanová.

Českobudějovickému biskupovi napsal i ředitel základní školy ve Vlachově Březí a radní města Michal Novotný. „Hned když u nás začal působit, se projevil jako spojovací, motivační článek našeho města. Spojoval generace, oživil nepovinný předmět náboženství, je to člověk, který dokáže motivovat malé děti, zapojil se kulturního života města,“ vyjmenovává.

Vysvětlující dopis, který farníkům adresoval českobudějovický biskup, situaci neuklidnil. „Já to přirovnám k tomu, kdybych přijal do školy kantora do školy, že to nutně potřebuji, a za dva týdny ho propustil s tím, že ho vlastně nepotřebuji. Je to nekoncepční krok,“ doplňuje Michal Novotný.

Biskupství českobudějovické se k záležitosti pro Český rozhlas nevyjádřilo. Na zaslané dotazy neodpovědělo.