Každé 88. dítě má poruchu autistického spektra. Lze ji rozeznat už v 18 měsících věku

7. září 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Autista

Autismus je vrozené neuro-vývojové onemocnění mozku. „Dalo by se říci, že mozek autisty se chová jinak v tom, jak vnímá informace ze svého okolí, jak je zpracovává,“ vysvětluje terapeutka Lucie Straková Jirků v magazínu Zdravíčko.

Tím pádem autisté také jinak reagují. „Toto onemocnění postihuje mnoho oblastí fungování, týká se to především oblasti sociální interakce, komunikace a představivosti,“ potvrzuje Lucie Straková Jirků z organizace APLA Jižní Čechy.

Poruchu autistického spektra má podle ní každé 88. narozené dítě. Chování a projevy jsou u každého z nich velmi různorodé, mění se s vývojem dítěte a souvisí také se stupněm celkového mentálního handicapu.

„Poruchu lze rozeznat už v 18 měsících věku, protože pediatři mají povinnost vyšetřovat pacienty screeningovou metodou. Vývoj dítěte s touto poruchou se neubírá správným směrem, dítě nezačíná komunikovat, nesdílí pozornost, nemá radost z běžných dětských her,“ doplňuje Lucie Straková Jirků.

Poruchy autistického spektra jsou souhrnným názvem pro vrozené vývojové poruchy. Do této kategorie patří jednotlivé diagnózy: dětský autismus, atypický autismus, Aspergerův syndrom, Rettův syndrom, dezintegrační poruchy v dětství.

Jaké projevy mají tyto diagnózy a jak terapeuti pracují se svými klienty, popisuje Lucie Straková Jirků v magazínu Zdravíčko, který si můžete poslechnout online.

Spustit audio

Související