Každé 88. dítě má poruchu autistického spektra. Lze ji rozeznat už v 18 měsících věku
Autismus je vrozené neuro-vývojové onemocnění mozku. „Dalo by se říci, že mozek autisty se chová jinak v tom, jak vnímá informace ze svého okolí, jak je zpracovává,“ vysvětluje terapeutka Lucie Straková Jirků v magazínu Zdravíčko.
Tím pádem autisté také jinak reagují. „Toto onemocnění postihuje mnoho oblastí fungování, týká se to především oblasti sociální interakce, komunikace a představivosti,“ potvrzuje Lucie Straková Jirků z organizace APLA Jižní Čechy.
Poruchu autistického spektra má podle ní každé 88. narozené dítě. Chování a projevy jsou u každého z nich velmi různorodé, mění se s vývojem dítěte a souvisí také se stupněm celkového mentálního handicapu.
„Poruchu lze rozeznat už v 18 měsících věku, protože pediatři mají povinnost vyšetřovat pacienty screeningovou metodou. Vývoj dítěte s touto poruchou se neubírá správným směrem, dítě nezačíná komunikovat, nesdílí pozornost, nemá radost z běžných dětských her,“ doplňuje Lucie Straková Jirků.
Poruchy autistického spektra jsou souhrnným názvem pro vrozené vývojové poruchy. Do této kategorie patří jednotlivé diagnózy: dětský autismus, atypický autismus, Aspergerův syndrom, Rettův syndrom, dezintegrační poruchy v dětství.
Jaké projevy mají tyto diagnózy a jak terapeuti pracují se svými klienty, popisuje Lucie Straková Jirků v magazínu Zdravíčko, který si můžete poslechnout online.
Související
-
Slyší hlasy, pohlcuje je paranoia. I takové jsou následky covidu a lockdownu na psychice teenagerů
Enormní nárůst úzkostí u mládeže hlásí odborníci. „Covid se přesunul na psychiatrická pracoviště pro děti a dorost,“ říká dokonce ředitelka dětské psychiatrické nemocnice.
-
Hrajte slovní fotbal, opravujte chyby, mluvte o včerejšku i zítřku. Tak se dítě naučí vše potřebné
Školáci potřebují mít základní přehled a ten musí umět pojmenovat. Slovní zásoba patří mezi to nejdůležitější, co by si mělo dítě osvojit před nástupem do první třídy.
-
Dnešní děti se neumějí vyjadřovat. Za desítky let praxe vidím obrovský propad, varuje logopedka
Klinická logopedka Zdeňka Koppová se ve své českobudějovické praxi věnuje dětem. A v době, kdy toho do školních zařízení mnoho nenachodily, radí, jak se jim věnovat doma.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.