Kaplici se po několika letech podařilo sehnat nového zubaře. Působí v ordinaci na poliklinice

5. leden 2024 08:29

Desítky telefonátů denně vyřizuje sestra v zubní ordinaci v Kaplici na Českokrumlovsku. Od začátku roku tam působí nový stomatolog, kterého město shánělo několik let. Plánuje nabrat zhruba tři tisíce pacientů z celého regionu.

Za zubařem Alešem Páťalem do Kaplice přijela například Pavlína Marková z Chvalšin, která byla bez stomatologa několik let. „Obvolávala jsem, kde se dalo, vždycky mě odmítli. Tak jsem ráda, že otevřeli novou ordinaci a mohu řešit své problémy se zuby,“ říká.

Nový zubní lékař má v Kaplici k dispozici kompletně vybavenou ordinaci. „Je zde vybavení pro obecnou stomatologii, endodoncii, drobnou chirurgii. Počítá se, že v druhé části roku tu bude chirurgie typu vložených osmiček, resekce kořenového hrotu a implantologie,“ popisuje Aleš Páťal.

Do jihočeského města se přestěhoval po dvacetiletém působení v zahraničí a ve středních Čechách. Přilákal ho inzerát a krajský dotační program. „Kaplice měla inzerát v lékařském časopise pro zubaře. Tu jedinou napadlo dát ho do časopisu, kam se podívá každý zubař,“ komentuje.

Plánuje nabrat až tři tisíce pacientů z celého Kaplicka. „Pokud je to hodně zanedbané, tak ze začátku zvládneme tak patnáct set pacientů, třeba první dva roky. Pak to vystoupá na ty tři tisíce,“ potvrzuje.

Čtěte také

Podle zdravotní sestry Jany Marošové je zájem o registraci u nového zubaře enormní. „Telefony drnčí neustále, lidi ťukají. Denně máme tak třicet telefonátů, pacienti volají z Českých Budějovic, Jindřichova Hradce, Vimperka, Prachatic, dalekého okolí. Už máme zaplněné termíny až do dubna,“ dodává.

V Kaplici v současnosti působí celkem pět zubařů. Akutně teď ve městě chybí kožní a oční lékař. „Budou mizet další odbornosti, protože věkový průměr lékařů je vyšší, budou odcházet do důchodu. Čeká nás spousta práce, abychom zajistili péči pro naše město a okolí, jedná se o 20 až 25 tisíc občanů,“ připomíná místostarosta Pavel Svoboda.

Vedoucí odboru zdravotnictví Jihočeského kraje Ivana Turková upozorňuje, že zubaři chybí ve všech okresech. „Odcházejí do penze. Tento problém se teď objevuje na Prachaticku, kde je hodně lékařů v tom končícím seniorském věku, bude tam problém zajistit nějakou náhradu,“ uvádí.

Kraj nabízí novým lékařům dotační příspěvek ve výši 1,5 milionu korun. Na jih Čech už se tak podařilo přilákat osm zubařů. Letos otevře díky tomuto příspěvku ordinaci zubní lékařka v Jindřichově Hradci a stomatolog v Sedlici na Strakonicku.

autor: Petr Kubát
Spustit audio

Související