Joachim Barrande nazval jednoho z trilobitů na počest své oblíbené hospodyně, matky Jana Nerudy

5. červen 2024

Joachim Barrande se narodil roku 1799. V Paříži studoval polytechniku, stavbu mostů a silnic a také se zajímal o přírodní vědy. Po studiích se stal vychovatelem vnuka francouzského krále Karla X.

Po vyhnání Bourbonů z Francie odešel s nimi, a tak se ocitl v Čechách. Když princ vyrostl a vychovatele už nepotřeboval, měl Barrande jakožto inženýr posoudit, jestli by z Kladna mohla pokračovat koňská dráha přes Křivoklát až do Plzně.

Průzkumné práce zcela náhodně přinesly i objev nalezišť fosilií v okolí Skryjí a Týřovic. Barrande se pro ně nadchl a následující desítky let věnoval výzkumu českých starších prvohor.

Domácnost mu vedla matka Jana Nerudy Barbora a také ho učila česky. Barrande si Barboru Nerudovou, kterou nazýval Babette, nesmírně oblíbil. Na její počest nazval jednoho z trilobitů Babinka prima.

Vedl přísný a zbožný život. Nikdy se neoženil, brzo vstával, potrpěl si na přesnost, kterou vyžadoval i od svých žáků. Své rozsáhlé přírodovědné sbírky věnoval Muzeu Království českého, neboť byl přesvědčen, že zkameněliny „z české země pocházejí, proto české zemi nechť náleží“.

autor: Jitka Škápíková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.