Je to osmdesát let, co se narodil Paul McCartney, velikán pop music 20. století, jeden z Beatles

18. červen 2022

„Po celý život  jsem se snažil vyhrát školní cenu nebo projít zkouškou nebo získat dobrou práci, dosáhnout něčeho, kdy mi lidi řeknou: Jsi dobrej!“  Takto mluvil při jedněch ze svých předcházejících narozenin muž, který toho dosáhnul ve svém oboru, tedy v populární hudbě, tolik jako málokdo jiný, a to jak jako zpěvák a levoruký baskytarista, zkrátka jeden z Beatles, tak na sólově dráze se svou kapelou Wings.  

Sir Paul McCartney docílil ohromného množství komerčních i uměleckých úspěchů, posbíral nemálo nejrůznější společenských poct a také je to mimořádně bohatý člověk. Jako by v té citované větě byl částečně ukryt jeho osobní recept na úspěch: vytrvale a cílevědomě se snažit využít svůj talent, v Paulově případě autorského i vokálního nadání, což mělo svůj základ  jistě i v tom, že nepocházel z privilegovaných vrstev.

James Paul McCartney přišel na svět právě 18.června před osmdesáti roky v nemocnici na Walton Road v liverpoolské Rice Lane. Jeho maminka, porodní asistentka, si přála, aby Paul byl lékař a vůbec chtěla, aby to on i jeho mladší  bratr Michael někam dotáhli.

A i když se toho nedožila, její přání se nepochybně splnilo, a to i v případě hudebníka a fotografa Mikea, používajícího pseudonym McGear. 

Jakkoliv byly písničky Beatles standardně podepisovány značkou Lennon-McCartney, je zřejmé, že John inklinoval spíše k rokenrolu, kdežto Paul k romantičtějším melodiím a standardům, které se promítly do jeho slavných písniček jako Yesterday, Michelle, When I´m Sixty-Four nebo The Fool On The Hill, ale i do těch méně známých jako třeba I´ll Follow The Sun. 

Jsem rád, že jsem mohl být před osmnácti roky na prvním koncertu Paula McCartneyho v Praze mezi továrnami ve Vysočanech a že tehdy tuto křehkou ranou písničku Beatles zařadil, jako  jsem to ve Vlídném pozdravení i já. 

"Jednoho dne poznáš, že jsem odešel. Ale zítra bude možná pršet, a tak půjdu za sluncem…"

autor: Jiří Kasal
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...