Ján Sliacky: Krabička dobrých zpráv

Mikrofon, studio, zvuk (ilustrační foto)
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Mikrofon, studio, zvuk (ilustrační foto)

Stávající čas je kromě ponurého počasí charakteristický také podobnou náladou sápající se do oken našich niter. Všimli jste si toho?

Ale možná jsme jenom pod vlivem historických okolností a výchovy prostě nastaveni vnímat negativní jevy a trápit se jimi. Bohužel, nejen že tím většinou dále zvětšujeme množinu naštvaných, ale ničíme i sebe.

Závěrem jedné takto nepozitivně naladěné pracovní porady kolegyně prohlásila, že si všímáme jen a jen neradostných skutečností a ty pozitivní upozaďujeme, načež ředitelka přišla s návrhem vytvořit si krabičku dobrých zpráv.

Stačila by taková normální od bot, do které bychom vždy po skončení pracovní směny hodili papírek s jednou dvěma větami popisujícími událost, chvíli, která nás ten den potěšila.

Může se týkat nás samotných, našeho – třeba dílčího – pracovního úspěchu či zdaru, nebo chování kolegů k nám, prostě situace, která se nám kladně vryla do paměti. Podle potřeby či příležitostně bychom pak kouzelnou krabici otevřeli a pročítali své řádky.

Teď, na sklonku roku, je to velice vhodný návrh. Vymýšlíme vánoční dárky většinou hmotného charakteru, ale to, co bychom mnohdy nejvíce potřebovali, je pozitivní mysl a dobré zprávy. Naučit se svět kolem sebe vnímat kladně. A to v žádném balíčku, měkkém, dokonce ani tvrdém, nenajdeme.

Kdybychom si takový box dobrých zpráv doma či na pracovištích zavedli a společně s nejbližšími či kolegy ho pak rozbalili pod stromečkem a pročítali si momenty, které jsme zažili a kladně vnímali, našli bychom to, co třeba marně očekáváme od darů zakoupených i v těch nejluxusnějších obchodech.