Jan Flaška: Není nic jednoduššího než někoho naučit nenávisti a rasismu. Ani nepotřebujete fakta

6. duben 2016

S umělou inteligencí to dneska zkouší kdekdo. Naposledy na konci března umístila firma Microsoft na internetovou sociální síť Twitter počítač, který předstíral, že je puberťačka jménem Tay.

Umělá dívka si v typickém holčičím slangu povídala s jinými uživateli a z toho, co se od nich dozvěděla, se učila a vylepšovala své znalosti a inteligenci.

Zpočátku to vypadalo dobře, Tay říkala, že lidi jsou supr. Ani ne za 24 hodin ale musel Microsoft svou umělou dcerušku vypnout. Začala totiž do světa vytrubovat, že nenávidí Židy, Mexičany a černochy, že Hitler byl prima chlapík a že feministky by měly vychcípat a shořet v pekle. Mimoto začala oslovovat všechny uživatele „tatínku“ a nabízet jim nefalšovaný, robotí incestní sex.

Umělou inteligenci se tedy opět nepovedlo naprogramovat, zato se podařilo vytvořit ukázkový příklad umělé blbosti.

Zatím není úplně jasné, nakolik za názory a formování osobnosti Tay nesou zodpovědnost recesisté a nakolik běžný vzorek obyvatelstva, každopádně v sobě celý příběh nese hned několik morálních ponaučení.

Za prvé: není nic jednoduššího než někoho naučit nenávisti a rasismu. Dokonce k tomu nepotřebujete ani žádná fakta.

Za druhé: je úplně jedno, jak vysoké máte IQ - jakmile vám schází znalosti historie, morálka, soudnost a podobné maličkosti, budete na konci dne s vážnou tváří vykřikovat, že Hitler je zakladatel ateismu, který neudělal nikdy nic špatného, a že existují jen dvě naděje pro lidstvo: Donald Trump a genocida.

A konečně za třetí: Až budete posílat do digitálního světa nějakého umělého potomka, dejte mu do vínku něco jiného než osobnost „mladé, nezkušené puberťačky“. Třeba takový „tlustý, uhrovatý puberťák s mastnými vlasy a rovnátky“ určitě odradí každého, kdo by měl zálusk na robotí incestní sex.

autor: Jan Flaška
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Tohle není povídání na dobrou noc, k zamyšlení určitě.

Jan Pokorný, ředitel Zpravodajství Českého rozhlasu a moderátor

tata.jpg

Tata a jeho syn

Koupit

Autorské povídky známého divadelníka a spisovatele A. G. v jeho vlastním podání. Tata a jeho syn je sbírkou úsměvných příběhů na motivy skutečných událostí, ovšem ve skutečných kulisách a především ve skutečné době.