Jak se chovají ježci? Rádi. Ježci bělobřiší mají nejradši koupel v písku, červy a šplh
Když ho pohladíte, může vás to i bolet. Řeč je o ježkovi bělobřichém. Tento hmyzožravec se na žebříčku oblíbenosti domácích mazlíčků šplhá čím dál výš. Poslechněte si reportáž s Jakubem Řeřichou o chovu ježků bělobřichých, ale také informace o rakovině kostí u psů a mýty o žábách. K poslechu zve Jitka Cibulová Vokatá.
Jeho původní domovinou je oblast od Senegalu až po Súdán a Zambii. V České republice existuje už registr těchto ježků a dokonce i jejich chovatelský klub. Dva z nich chová taky Jakub Řeřicha z Českých Budějovic.
Ježci jsou noční zvířata. Proto je přes den většinou najdete spící a schoulené do klubíčka. Probudí je snad jenom potrava. Nejradši mají moučné červy. Jablko zapíchnuté na jeho bodlinách uvidíte skutečně jen na obrázku. Ježci jedí ovoce pouze sporadicky.
„Cukry a bílkoviny jsou pro ně obtížně stravitelné“, vysvětluje chovatel Jakub Řeřicha. Proto je krmí hlavně kočičími granulemi a kapsičkami nebo jim dává i cvrčky. Ježci rádi šplhají a hrají si. Proto je pro ně nejvhodnější plastový box, aby si při šplhání v kleci neublížili.
Tito hmyzožravci nesnášejí koupel ve vodě, zato si užijí koupel v písku. Můžou být i kanibalové. Co je k tomu přinutí, to si poslechněte v záznamu celého pořadu Máme rádi zvířata. Dozvíte se i to, pro koho jsou tito zvířecí mazlíčci nejvhodnější.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.