Jak na voňavou levanduli? Nestříhejte ji před deštěm. Přesušená bude vonět, ale už jen dva měsíce
Jak pěstovat levanduli, bylinu s nezaměnitelnou vůní? Nejprve je důležité vědět, pro jakou se vůbec rozhodnout. Odbornice Helena Neumannová z Levandulového údolí v Chodouni na Berounsku pak radí, kdy ji stříhat a kde a jak svazečky levandule sušit.
„Slované tady u nás pěstovali tradičně levanduli širokolistou, ta je ideální na zahrádky, má krásnou vůni a hodně silicí. Nebo můžete vysadit levanduli lékařskou (Angustifolia munstead), to je ta původní odrůda, ze starého Řecka.“
Plně mrazuvzdorné jsou jen některé odrůdy. Tam, kde rostlinu kupujete, vám jistě poradí. Levandule má ráda slunce, sucho a teplo, lépe se jí bude dařit v nepropustné půdě než v kvalitní černozemi nebo hnědozemi.
Svazečky levandule na sušení
„Květenství má tři poschodí, pokud se nejedná o hybrid. Třetí schod, který je nejblíže ke stvolu a k listům, je jako by oddálen od toho zbytku. A my říkáme, a načetli jsme si to tak z historických pramenů, že když ten třetí schod nejblíže kořenu je nejvíce v rozkvětu, je správný moment pro řez. Ale prosím, nikdy nestříhat tři hodiny před deštěm a nikdy šest hodin po dešti. Ideální je stříhat v ranních hodinách. Nebo pak odpoledne, po 15. nebo po 16. hodině, kdy už není takové horko.“
Stříhejte ostrými a hlavně čistými nůžkami. „My je dezinfikujeme citrónovou vodou, osušíme, a pak stříháme. Lidé si myslí, že se musí stříhat zahradnickými nůžkami, není to pravda. My máme na sklizeň 70 lidí v jeden den a polovina z nich chce stříhat klasickými kvalitními nůžkami. Vyhovuje jim to mnohem více, než ty speciální nůžky na bylinky nebo na rostliny.“
Svazeček levandulí zabalte do novin nebo do pečicího papíru a sušte v průvanu nebo ve větratelné, suché a chladné spíži.
Pokud zapomenete a budete levanduli stříhat až na konci léta, nevadí. Budete mít sice levanduli přesušenou, ale měsíc dva vonět bude. Můžete si z ní vyrobit polštářek, který ze šatníku vypudí moly a dá vale i jinému hmyzu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.