Ivan Mls: Konec prázdnin

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Babí léto
0:00
/
0:00

Je pátek 30. srpna a nejen školákům je to jasné – letní prázdniny jsou u konce, zbývá z nich poslední víkend. Nedá se nic dělat, končí jedno z nejpříjemnějších období roku.

Tak nám končí léto... Ne, nesahejte po kalendáři, není třiadvacátého září, první podzimní den, všechno je jak má být. K závěru se chýlí teprve srpen. No ale končí prázdniny a pro mnohé z nás jsou právě tyhle dva měsíce jakýmsi synonymem léta.

Prostě roky školní docházky se nám nesmazatelně vtiskly do povědomí, a i když jiné znalosti třeba už dávno vyvanuly, spojení, že červenec plus srpen rovná se léto, pořád funguje. Vše před červencem bylo  jen takové předletní šolíchání a příprava na to pravé léto, všechno po srpnu bude už jen neslanými nemastnými dozvuky léta s všedními starostmi, s ranními mlhami a rychle se krátícími dny.

Ostatně meteorologický podzim začíná už prvního září…  Takže už je nejvyšší čas zrekapitulovat si, co všechno jsme za prázdniny stihli a na jaké plány letos zase nedošlo, protože nám do  toho zase něco vlezlo. Není se co divit,  protože prázdninový čas plyne úplně jinak  než v jiných měsících roku.

Tak nějak nám proplouvá mezi prsty, a byť si zpravidla děláme mnohdy dalekosáhlé plány, kam se všude podíváme a co všechno díky předlouhým dnům stihneme, dopadá to jinak.  Člověk si nakonec řekne,  že je přece léto, je třeba zvolnit, trochu relaxovat, jen tak si užívat dnů, není nutné se pouštět do něčeho zásadního, když všechno všude jede jen na půl plynu.

Na plné pecky funguje snad jen turistický ruch, kterého se více či méně dobrovolně alespoň na chvíli stáváme také součástí, abychom pak přemýšleli, zda nám to za to opravdu stálo či nikoli.

Ale teď už se svět zase vrátí do normálních kolejí,  všechno bude, tak jako má být. Městská hromadná doprava začne jezdit hustěji, po ránu bude na ulicích pěkně živoučko, jak budou školáci spěchat za vzděláním, výrazně se ve špičkách  zahustí doprava, televizní stanice nasadí do vysílání nové řady starých seriálů a co nevidět se objeví první zmínky, že je třeba myslet na zabukování zimní dovolené, správně uložit sklizeň ze zahrádek nebo výhodně pořídit zimní gumy na auto… prostě další neklamné signály, že prázdniny a léto opravdu skončily.