Irena Dousková - Hrdý Budžes

28. listopad 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Zuzana Slavíková

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Helenka Freisteinová, která si po mamince herečce raději říká Součková, je žákyní druhé třídy základní devítileté školy v okresním městě jménem Ničín. Je to bystrá, přemýšlivá a taky trochu baculatá holčička, která vtipně a s naivitou úměrnou svému věku glosuje život kolem sebe. Prožívá svoje malé dětské radosti i starosti a dospělí v jejím okolí zase ty velké. Píší se 70. léta minulého století. Jsou tam jiskřičky, pionýři, papálaši i spartakiáda.

Čte: Zuzana Slavíková
Připravil: Tomáš Sedláček
Zvukový mistr: Lukáš Dolejší
Režie: Zdeněk Kozák
Natočeno v roce 2002

Kniha Hrdý Budžes vyšla poprvé v roce 1998. V roce 2003 měla premiéru stejnojmenná divadelní hra, která podle textu Ireny Douskové vznikla. V hlavní roli zazářila a stále září herečka Bára Hrzánová. Za ztvárnění Helenky Součkové získala Cenu Thálie za mimořádný ženský herecký výkon.

Irena Dousková

Spisovatelka Irena Dousková (1964) se díky své nejúspěšnější částečně autobiografické knize Hrdý Budžes zařadila mezi „učebnicové“ autorky.

Na povedené tragikomické vidění normalizace očima Helenky Součkové navázala Irena Dousková v roce 2006 knihou Oněgin byl Rusák. Hlavní hrdinka už je mladou intelektuálkou. Další pokračování příběhu s názvem Darda vyšlo v roce 2011. Někdejší školačka Helenka už je zralou ženou, kterou opouští manžel a záhy nato jí diagnostikují rakovinu.

Spustit audio

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

S hereckými hvězdami poznejte tajemství textu starého dva tisíce let

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

Ondřej Kepka

O věrné lásce statečného Chairea a sličné Kallirhoy

Koupit

Román byl napsán pravděpodobně už v prvním století našeho letopočtu a možná dokonce i dříve. Jde o první dochovaný milostný a zároveň i dobrodružný román nejenom antického, ale vůbec evropského písemnictví.