Dvě skladby v evropské premiéře představila Iva Bittová v Budějovicích

8. leden 2018

Hraje na housle, zpívá, hvízdá, tančí, chvílemi šeptá nebo křičí. Originální houslistka a zpěvačka Iva Bittová posluchače vždycky něčím překvapí. Tentokrát to bylo spoluprací s Jihočeskou filharmonií, se kterou se setkala vůbec poprvé.

V českobudějovickém Metropolu ve středu večer s orchestrem zahrála v premiéře skladbu svého syna, ale i svého dlouholetého přítele.

Zazněla skladba Pavla Fischera Temperamenty. Někdejší primarius Škampova kvarteta napsal tuto čtyřvětou kompozici přímo pro Ivu Bittovou. „Napsal jsem ji pro ni a můj soubor Bardolino s tím, že jsem měl na mysli bardy a emocionální výraz Ivy. Už jsem to psal s tím, že ona to bude zpívat, od začátku jsem ji tam slyšel. Skutečně mě nezklamala, dobře to vychází v místech, kde potřebuji, aby byla velmi expresivní, a je úžasná i v lyrických polohách,“ řekl.

A Iva Bittová hraje Fischerovu skladbu evidentně s chutí a velkým nasazením. „Je tam hodně houslových virtuózních partů, které on bravurně zvládá. U mého partu je znát, že při psaní slyšel můj hlas s houslemi, hodně to kombinuji a mám to jako jeden nástroj,“ komentovala houslistka a zpěvačka.

Sugestivní interpretka, která má v krvi folk i jazz

Jihočeská filharmonie spolupracovala s Ivou Bittovou poprvé. Podle dirigenta Jana Talicha to ale byla spolupráce oboustranně přínosná. „Je to příjemná a hlavně inspirativní spolupráce. Iva Bittová je nesmírně sugestivní interpretka, má v krvi folklorní i jazzové cítění a přenáší to na nás, takzvané klasické hudebníky. Musím říct, že my se necháme rádi inspirovat,“ dodal.

Kromě nových skladeb Pavla Fischera a Antonína Fajta, syna Ivy Bittové, zazněly ve druhé polovině koncertu i starší písně. Dostaly ale nové instrumentální aranžmá, a to právě houslistku a zpěvačku pořád inspiruje. „Snažili jsme se přinést nový materiál. Já se snažím i do starších skladeb vložit příběh, uchopit atmosféru toho momentu, něco vytvořit, vždycky tam mám i prostor k improvizaci,“ připomněla.

Českobudějovický program zopakovala Jihočeská filharmonie s Ivou Bittovou ve čtvrtek v pražském Rudolfinu a v pátek v Táboře. Z koncertu vznikl záznam pro Český rozhlas Vltava a nahrávka možná vyjde i na cédéčku.

Exkluzivní rozhovor s Ivou Bittovou přináší kulturní magazín Kavárna. Dále představí inscenaci Kalifornská mlha v Jihočeském divadle a nabídne recenzi knihy Jakub Vandrovec: Záhada Kuby Rozparovače.
Celý pořad si poslechněte zde.

autor: pku
Spustit audio