Domek T. G. Masaryka nese od roku 1933 pamětní desku, později však stavba značně zchátrala

Největší audioportál na českém internetu

Domek T. G. Masaryka v Čejkovicích | Foto: Obec Čejkovice

Domek T. G. Masaryka nese od roku 1933 pamětní desku, později však stavba značně zchátrala

Se slováckými Čejkovicemi je spojen jeden ze zakladatelů Československé republiky Tomáš Garrigue Masaryk. Narodil se v roce 1850 v Hodoníně do smíšené rodiny, maminka sice byla z Hustopečí, ale mluvila spíš německy, otec byl Slovák.

Jelikož tatínek byl panský kočí, rodina se často stěhovala. Do Čejkovic přišel Tomáš Masaryk jako šestiletý chlapec a prožil tam kromě jednoročního bydlení na Čejči šest let. V Čejkovicích chodil do školy, poznával život a svět, ministroval v místním kostele a studoval v zámecké knihovně. Se synem pana purkrabího také bral lekce u domácího učitele.

Do Čejkovic se ještě vrátil mezi lety 1864–65 a působil zde jako praktikant ve škole. Na sklonku života se ze své lásky k tomuto místu vyznal Karlu Čapkovi: “Můj vlastní dětský domov to byly Čejkovice” – dočteme se v Hovorech s TGM.

Malý domek, ve kterém Masarykovi bydleli, nese od roku 1933 pamětní desku, později však stavba značně zchátrala. O její obnovu se zasloužili místní obyvatelé a domek dnes slouží jako muzeum s expozicí, věnovanou našemu prvnímu prezidentovi.

Nejposlouchanější

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.