Do manželské krize zasáhne uklízečka. Petr Zelenka připravil pro Jihočeské divadlo další hru

Inscenaci Živý obraz v Jihočeském divadle režíruje Petr Zelenka
Inscenaci Živý obraz v Jihočeském divadle režíruje Petr Zelenka

Před dvěma lety měla na jihu Čech premiéru jeho adaptace Psa Baskervillského, teď se do Jihočeského divadla vrací. Držitel Ceny Alfréda Radoka i Českého lva, režisér a scénárista Petr Zelenka tu uvádí hru s názvem Živý obraz.

Současné drama s komediálními prvky od uznávaného německého autora Mariuse von Mayenburga zachycuje manželskou krizi, do které jako blesk z čistého nebe zasáhne mladá uklízečka.

Hlavními postavami jsou Ulrika a Michael. Ona je asistentkou výstředního a bláznivého umělce, on lékař prožívající krizi středního věku. V příběhu se neustále hádají a přetahují.

Dramatik Marius von Mayenburg prý nemá rád úpravy ve svých textech. U Petra Zelenky ale udělal výjimku. „Já nevím, jestli je tím proslulý, ale obecně autoři nejsou rádi, když někdo něco připisuje k jejich věcem. My jsme se setkali asi před deseti lety v Dejvickém divadle, viděl jednu inscenaci a máme společného známého, tak asi pochopil, že s tím neudělám nic špatného. Když jsem mu napsal, že bych do toho trochu sáhnul, tak mi to dovolil,“ říká režisér.

Kromě Psa Baskervillského Petr Zelenka v Jihočeském divadle uvedl i svou vlastní hru Job Interviews. Také tehdy do hlavní role obsadil Věru Hlaváčkovou. „Vracím se sem hlavně kvůli hercům a kvůli dramaturgii, která je velice osvícená. Věru jsem si absolutně oblíbil a jsem rád, že tady vydržela. To je vždycky taková záruka. Už když hry hledám nebo píšu, tak na ni myslím,“ dodává.

Vzájemnou spolupráci si pochvaluje i Věra Hlaváčková. „S Petrem se prostě úžasně spolupracuje, protože on má rád herce. To znamená, že se nad ně nepovyšuje ani neponižuje, nekřičí na nás, je velmi rozumný a chytrý a my ho moc obdivujeme, takže je tam vzájemná úcta. Všichni toužíme udělat to představení dobré a u toho všeho je ještě velká sranda,“ komentuje.

O Mayenburgově hře Živý obraz Věra Hlaváčková hovoří jako o jednom z nejtěžších textů své kariéry. S Pavlem Oubramem, představitelem Michaela, proto dialogy neustále procvičují. „My se hodně snažíme o správný temporytmus. Máme třeba šestnáct stránek krátkých vět, které se střídají, a my na sebe musíme perfektně navazovat. Bylo strašně těžké to nacvičit a nemůžeme vypnout ani na setinu vteřiny, jinak se ztratíme,“ popisuje herečka.

Dramaturgie inscenace se ujala Olga Šubrtová. Uklízečku Jessicu hraje Eliška Boušková, která v Jihočeském divadle hostuje vůbec poprvé. V roli bláznivého umělce Haulupy vystoupí Petr Halíček.

Inscenaci Živý obraz v Jihočeském divadle režíruje Petr Zelenka