Další dva domy v bývalé židovské čtvrti v Hluboké nad Vltavou získaly památkovou ochranu. Nový bytový komplex tu ale vznikne

13. únor 2025 08:28

Bývalá židovská čtvrť v Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku se stala kulturní památkou. Už dříve se pod památkovou ochranu dostaly tři domy v Tyršově ulici. Teď ministerstvo kultury statut rozšířilo i na dva sousední objekty. Část staveb ale patří místnímu developerovi, který i nadále chystá výstavbu bytového komplexu.

„Když se podíváte průhledem do uličky, uvidíte podle mě tu nejcennější stavbu. To je stará modlitebna. Tady se nám vlastně otevírá takové vnitřní zákoutí, malebná ulička, pocitově jsou to taková hlubocká Stínadla,“ ukazuje architekt a zastupitel Hluboké nad Vltavou Martin Veber z KDU-ČSL na skupinku domů v Tyršově ulici.

Trojice z nich před rokem získala památkovou ochranu a ministerstvo kultury do ní teď zahrnulo i další dva domy. „Nově se ochrana týká nájemního domu a bývalé rybárny, kterou Hlubočtí znají jako masnu,“ upřesňuje Martin Veber.

Ministerstvo ve svém odůvodnění poukazuje na mimořádný význam zástavby z urbanistického i architektonického hlediska. Uskupení domů podle odborníků i Martina Vebera vytváří pomyslnou bránu do historického centra města. „Domečky jsou poskládané tak jakoby nahodile, ale je to kompaktní, semknuté. Je to romantika a zároveň i určitá historická hloubka, má to památkovou hodnotu,“ myslí si Martin Veber.

Vedení Hluboké nad Vltavou je ale z rozhodnutí rozpačité. Starosta Tomáš Jirsa z ODS připomíná, že odborníci domy, které teď zčásti vlastní místní developerská firma, desítky let přehlíželi. „Je to nespravedlivé vůči podnikatelům, kteří v dobré víře koupili obyčejné domy. A až když je měli, tak někdo prostě navrhl vyhlášení za kulturní památku. Jsem z toho rozpačitý, nemám z toho žádnou radost,“ komentuje.

Čtěte také

Společnost VAV Development koupila budovy v bývalé židovské čtvrti v Hluboké nad Vltavou před pěti roky. Jednatel firmy Karel Vácha je plánoval přestavět na bytové domy s 25 byty.

Proti zařazení domů pod ochranu podal před dvěma roky rozklad, který byl teď částečně uznaný. Nově ochrana původní rybárny platí jen na pozemek pod stavbou. „Ten stav nedovoluje, aby se to jenom rekonstruovalo, je třeba udělat všechno od začátku. Ten čas už nějak oželíme, ty dva roky, a teď se pustíme do příprav projektu,“ říká Karel Vácha.

Požadavky památkářů podle něj plány na částečnou přestavbu historické čtvrti příliš nekomplikují. Projekt dál počítá minimálně s dvaceti byty, ale i centrem navazujícím na historii čtvrti. „Do tří let bychom mohli příjezd na Hlubokou trošku zkrášlit a hlavně připomenout židovskou obec. Máme také už v plánu, že v modlitebně uděláme nějaké památeční místo,“ doplňuje.

Židovská komunita v Hluboké nad Vltavou se v minulosti stala významnou součástí města. Dramatický obrat ale nastal za druhé světové války, kdy byli židé pronásledováni nacisty. „Posledních asi 35 židů, kteří zůstávali na Hluboké, bylo násilně odstěhováno, odvlečeno do Budějovic a potom do koncentračních táborů. Zemřeli kromě asi tří lidí úplně všichni,“ uvádí Martin Veber s tím, že se po válce se do města už nikdo z židovské komunity nevrátil.

Spustit audio

Související