Čtvrteční Noční linka: Čas

16. červen 2022

Jsou dny, kdy se minuty vlečou a kdy naopak hodiny letí jako šílené? O čase a jeho plynutí i měření bude Noční linka s Borkem Kapitančikem.

16. června 1657 si nizozemský matematik a astronom Christiaan Huygens nechal patentovat nástěnné mechanické skříňové hodiny s kyvadlem a závažím, zvané pendlovky. 

Čím měříte čas vy? Nosíte hodinky na zápěstí, zjišťujete jej z mobilu? A jak vám utíká? O čase a jeho plynutí i měření si dnes budou posluchačky a posluchači Noční linky povídat s Borkem Kapitančikem na telefonu 731 800 900. Psát můžete na web rozhlas.cz/linka.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...