Čeští vědci pomohli vymýtit pravé neštovice

15. únor 2013

Neštovice měly v průběhu 20. století na svědomí 300–500 milionů lidských životů.

Jsou zatím jediným závažným infekčním onemocněním, které se podařilo zcela vymýtit. Nemalou úlohu v tom sehráli i čeští vědci. Dvacet epidemiologů bylo součástí týmu, který se podílel na likvidaci neštovic v Africe.

Jejich činnost zachycuje současná výstava v Akademické knihovně Jihočeské univerzity.

Lidé s tímto těžkým chřipkovým onemocněním, které provází vysoké horečky a kožní vyrážka, umírali v sedmdesátých letech minulého století v bolestech a při plném vědomí svého beznadějného stavu. Ti, jež přežili, často zůstávali zohyzdění nebo slepí. Vymýcení neštovic bylo průkopnickým činem. Do boje proti nim se zapojilo celkem 250 tisíc mužů a žen.

Světová zdravotnická organizace (WHO) vyznamenala naše lékaře za jejich podíl na vymýcení pravých neštovic řadou ocenění. V našem státě tomu bylo naopak. Normalizační režim socialistického Československa se zmíněnému doktoru Karlu Raškovi odvděčil zákazem práce a publikování v jeho oboru.


Pravé neštovice, také černé neštovice (latinsky Variola nebo Variola vera) je prudce nakažlivé akutní onemocnění, způsobené virem z čeledi Poxviridae. Jedná se o jedno z nejnebezpečnějších onemocnění.Pravé neštovice byly roku 1979 prohlášeny Světovou zdravotnickou organizací za zcela vymýcené.
Příznaky jsou podobné chřipce, tedy horečka, malátnost, bolesti hlavy a zad, nemocný také může zvracet. Po dvou až čtyřech dnech horečka klesne a začínají se objevovat typické neštovičné změny na kůži a sliznici nosu a úst. Nejprve se objevují na obličeji, rukou a předloktích, na trup přecházejí až po několika dnech. Po čtyřech až sedmi dnech trvání vyrážky při opětovném nástupu horečky řada nemocných umírá v důsledku oběhového selhání nebo komplikací, při uzdravení se kožní léze hojí vpadlou, depigmentovanou jizvou. (zdroj: Wikipedie)

Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?