Českobudějovičtí studenti vyhráli s projektem Ztracené a nalézané osudy evropské finále

28. březen 2011

Českobudějovická škola Obchodu služeb a podnikání v Kněžskodvorské ulici zvítězila v Moskvě se svým projektem Ztracené a nalézané osudy. Evropského finále soutěže pořádaného firmou Microsoft se tam zúčastnilo celkem 86 škol.

Vedoucí projektu Antonín Sekyrka Českému rozhlasu v bezprostřední reakci řekl následující: „Před odletem jsem to bral s úsměvem. Nikdo upřímně nečekal, že to takto dopadne. Konkurence byla obrovská, sešlo se tam 86 nejlepších projektů z celé Evropy. Náš projekt jsem považoval za dobrý, ale na místě jsem ho začal považovat za jeden z mnoha dobrých. Všichni z toho máme radost, i žáci, kteří na projektu pracovali.“

Na projektu spolupracovali Jihočeši s partnerskou školou v Polsku a společně mapovali osudy lidí ve dvou světových válkách. Věnovali se i holocaustu, osudům českobudějovických Židů a místní synagogy. Ze všech získaných dokumentů vytvořili výstavu, která už procestovala řadu českých měst a v příštích dnech zamíří do Polska.

Před jedním z výstavních panelů pod názvem „Fotografické imprese" přiblížil za studenty Tadeáš Vaverka rozsah celého projektu: „Panel se týká Osvětimi, což byl stěžejní bod našeho projektu. Všechny nás to hodně zasáhlo, protože jsme se zabývali první světovou válkou a jejím dopadem na Čechy, protože spousta mladých na východní frontě zemřela. V Osvětimi jsem osobně strávili nejvíce času, celý den.“

Několik panelů také mapuje život v Českých Budějovicích v době protektorátu. Při práci na projektu se studentům podařilo spojit se s jedinou žijící obětí transportu AkB z roku 1942 z Českých Budějovic do Terezína a dále do Osvětimi Hanou Tvrzskou.

Redaktor Martin Pokorný se ještě před odletem na evropské finále do Moskvy sešel s tvůrci projektu a společně si prošli několik panelů výstavy, která pod názvem Ztracené a nalézané osudy objela celou řadu českých měst.

autor: Martin Pokorný
Spustit audio