Budvar vybudoval moderní sklad chmele
Rekonstrukcí 107 let staré sladovny, která si vyžádala asi šest milionů korun, získal n. p. Budějovický Budvar nejmodernější sklad chmele v zemi. Kapacita činí 180 tun chmele, který je skladován ve slisovaných hranolech o váze 150 kilogramů.
Pivovar disponuje ještě starým skladem na 80 tun chmele. Ročně přitom od šesti dodavatelů nakupuje 250 až 300 tun Žateckého poloraného červeňáku.
"Při budování skladu jsme kladli důraz hlavně na optimalizaci podmínek, tedy stálou teplotu pět stupňů Celsia a také zamezení nadbytečného proudění vzduchu, které chmelu neprospívá. Kvalita chmele jako jedné ze základních surovin zásadně ovlivňuje chuť našeho piva," řekl ČTK sládek pivovaru Josef Tolar. Budvar je podle něho jediný český pivovar, který vaří pivo čistě z přírodního chmele. Žatecký poloraný červeňák je považován za nejkvalitnější z jemných aromatických chmelů. "Budvar je znám specifickým chmelovým aroma, které mu dodává právě Žatecký poloraný červeňák z vybraných oblastí. Změna odrůdy chmele či její nahrazení chmelovým extraktem by tyto charakteristické vlastnosti zásadně ovlivnila," uvedl Tolar.
Výstav Budějovického Budvaru dosáhl loni 1,213 milionu hektolitrů piva a meziročně klesl o více než 100.000 hektolitrů. Představitelé pivovaru to označili za důsledek silné koruny a propadu prodeje po záplavách. Hrubý zisk Budvaru, který loni investoval 135 milionů korun, byl podle předběžných výsledků 280 milionů. Proti roku 2001 se snížil o 160 milionů korun.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Se zbrojaři spolupracujeme, říkají české banky. Spořitelna hlásí raketový nárůst financování
-
Slovenské ministerstvo kultury nemá žádný ďábelský plán, chce jen ničit, myslí si exředitelka galerie
-
Ferrari bylo horší, než očekávaly nejpesimističtější scénáře. McLaren nemá konkurenci, hodnotí Richtr
-
Rozděl a panuj. Více než sto let fungující záležitost, kterou se Putin snaží rozeštvat Západ, říká Bříza