Zástupci Českého rozhlasu přivezli na jih Čech opět Betlémské světlo

21. prosinec 2016

Betlémské světlo si už po osmadvacáté odnášejí obyvatelé Jihočeského kraje do svých domovů. Slavnostní předání „Světla přátelství“ se uskutečnilo ve středu odpoledne v katedrálním kostele sv. Mikuláše v Českých Budějovicích.

Se souborem adventních písní vystoupil dětský pěvecký sbor Jitřenka pod vedením sbormistryně Elvíry Gadžijeva. Český rozhlas České Budějovice vysílal z kostela přímý přenos, slavností diváky i posluchače provedl redaktor Filip Černý.

Až do Štědrého dne si každý může Betlémské světlo, které si lidé po celém světě předávají jako důkaz dobré vůle, odnést z katedrálního kostela sv. Mikuláše a z recepce Českého rozhlasu České Budějovice v ulici U Tří lvů 1.

Do jižních Čech Betlémské světlo doputovalo ze slavnostního předání v budově veřejnoprávního rozhlasu ORF v Linci. Plamen, symbolicky zažehnutý v Betlémě na místě narození Ježíše Krista, přivezl redaktor Filip Černý se světlonoši Jáchymem a Vojtou v úterý večer.

Historie
Myšlenka Betlémského světla vznikla v roce 1986 ve studiu hornorakouského ORF v Linci. Plamínek, zažehnutý v místě narození Ježíše Krista v Betlémě, nazvaný Světlo přátelství, putuje z Izraele letecky ve speciálním bezpečnostním obalu do Lince, odkud se předává do dalších zemí světa. Každoročně Světlo přátelství slavnostně přebírá Český rozhlas České Budějovice a přiváží jej do České republiky. Betlémské světlo se na Štědrý den rozhoří v téměř 30 evropských zemích. Je ohromující, jak člověk 21. století, který je schopen domluvit se v téže minutě s opačnou stranou zeměkoule, opatruje symbolický plamínek, hřeje jej v dlani a strachuje se, aby cestou nezhasl a nepřetrhl tak řetěz vzájemného lidského pochopení.

Světlonoši Jáchym a Vojta odcházejí s Betlémským světlem ze studia ORF v Linci
autor: Miroslav Tichák
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...