Zásobníky na krmivo pro lesní zvěř se postupně plní. Nechybí ani sušené bylinky
I v mysliveckém roce platí rčení o zimě, která se zeptá, co jsi dělal v létě. A tak se skladovací prostory plní vším, co by mohlo zvěři ve zdraví přežít zimu. Seno už je na senících, přibyde ale i zelenina nebo kaštany.
„Seník je u cesty, aby to bylo příjezdné jak v létě, tak v zimě hlavně,“ ukazuje myslivec Petr Kolář na dřevěnou stavbu v honitbě Správy městských lesů Jihlava. „Je to velkoobjemový zásobník na slunném vzdušném místě, aby se tady dalo uskladnit jak objemové krmivo, tak zrno a dužnaté.“
Uvnitř stojí několik sudů, ve kterých je oves, kukuřice a sušený chléb a housky. „Seno máme uskladněné u zemědělce. Do těchhle zásobníků se seno naváží až před zimou,“ říká myslivec.
Kaštany a žaludy, které myslivci dostanou například od škol, ukládají do takzvaných krechtů. „V lese je vykopaný hrobeček zhruba třicet centimetrů do hloubky. Do něj vysypete deseticentimetrovou vrstvu kaštanů, přikryjete to větvemi a zahrnete hlínou, kterou jste vykopali,“ popisuje.
Řepu nebo mrkev pak ukládají do sněžných jam nebo sklepů. Myslivci připravují i takzvanou letninu, což jsou sušené byliny jako třeba maliník, ostružiník nebo kopřivy. Mohou to být i měkké dřeviny.
Poslechněte si odbornici v reportáži Hobby magazínu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.