Řád svatého Huberta spojuje myslivost a víru. Sídlí na Kuksu a ctí mysliveckou etiku i tradici
Víte, že existuje Řád svatého Huberta? Svatý Hubert je patronem jezdců, střelců, lovců a myslivců. A právě myslivce Řád svatého Huberta sdružuje. Má velmi vzácnou historii. Je to odkaz Loveckého bratrstva založeného v roce 1695. Sídlí na Kuksu ve východních Čechách.
Řád svatého Huberta je spojený se jménem hraběte Františka Antonína Šporka. Propojuje dohromady víru a myslivost. A co je povinností takového rytíře Řádu svatého Huberta?
Svatohubertská troubená mše je na Kuksu pojem
„Povinností rytíře je být řádným členem řádu, být přítomen na řádových akcích. Máme zasedání každý rok na jaře, v předvečer výročí hraběte Františka Antonína Šporka. A pak podzimní zasedání na svátek svatého Huberta. Při té příležitosti pořádáme v kapli svatého Huberta na Kuksu Svatohubertskou troubenou mši, kde pasujeme a přijímáme nové členy. Jsme samí myslivci a máme mezi sebou i řádové sestry, které se věnují myslivosti. Působíme nejen v Čechách, ale i v Polsku a na Slovensku,“ říká Pavel Hubert Veverka, rytíř Řádu svatého Huberta.
Řád svatého Huberta má sedmistupňové členství. Začíná to postulanty – tedy zájemci o seznámení s Řádem svatého Huberta. Pak přijdou na řadu novicové, členové s dočasným slibem, členové s věčnými sliby, rytíři-komtuři, pak následuje Rada mistrů a velmistr. Sídlo mají na Kuksu ve východních Čechách.
Řád svatého Huberta navazuje na myšlenky a odkaz Loveckého bratrstva založeného v roce 1695 v Lysé nad Labem Františkem Antonínem hrabětem Šporkem. Hrabě se tak stal jeho prvním velmistrem.
Tento řád uznal císař Karel VI. dne 3. 11. 1723 a byl zapsán se do knihy držitelů Řádu svatého Huberta.
Poslechněte si reportáž v Hobby magazínu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka