Vyrobte si zvonkohru z mušlí podle Moniky Brýdové

1. září 2016

Mnoho lidí si z dovolené u moře přiveze mušle, které buď sami nasbírali, nebo koupili na trhu. Byla by ale škoda nechávat tyto poklady jen tak ležet. Kreativní publicistka Monika Brýdová v pořadu Dámská jízda poradila, jak z nich udělat ozdobný závěs.

Nejprve je nutné zbavit mušle živočišných zbytků a rybího zápachu. „Nejlepší je namočit je do roztoku nějakého čisticího prostředku s chlórem nebo s bělícími účinky. Nechte mušle v roztoku třeba na balkoně jeden až dva dny. Poté vodu vyměňte, vše ještě jednou zopakujte a po dalším dni vyperte mušle v horké vodě a nechte je vysušit. Nejen, že se takto vyčistí, ale i vybělí a jsou pak mnohem hezčí,“ radí Monika Brýdová.

Ozdobný závěs z mušlí, který vyrobila Monika Brýdová

Jednou z možností, jak mušle využít pro ozdobu bytu, je podle ní zvonkohra. „Tenhle nápad jsem měla v hlavě, už když jsem mušle sbírala, protože byly krásně bílé a měly nádherný zvuk, když jsem je převalovala v ruce,“ prozrazuje.

Začněte proděravěním mušlí. „Je to jednoduché, když máte malou vrtačku, která hodně otáček. Pokud budete pracovat s obyčejnou vrtačkou, mušle prasknou, ale s malou a rychlou vrtačkou to jde velice dobře,“ zdůrazňuje Monika Brýdová.

Pak už stačí jen vzít vlasec, korálky a začít mušle navlékat. „Díky korálům a uzlíkům udělejte taková mezipatra, aby mušle držely v prostoru. Já jsem takto navlékla pět docela dlouhých strun a nakonec jsem vše připevnila k polovině kokosového ořechu, ale můžete použít cokoli jiného,“ doplňuje Monika Brýdová.

Všechny články k pořadu Dámská jízda najdete ZDE.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.