Úterý: Začátky mladé domácnosti, jaké byly ty vaše?

7. červen 2016

V kolika letech jste se osamostatnili od rodičů a zakládali rodinu? Jaká úskalí života jste museli jako mladí manželé, mladá rodina překonávat? Pomáhali vám rodiče z obou stran? Bylo pro vás těžké najít bydlení? A chtěli jste hned děti, nebo jste si nejprve užívali života tak, jako většina dnešních mladých?

Založit rodinu je dnes drahé. Zvyšuje se věk prvorodiček, za což může také nezaměstnanost a problém najít s dítětem po rodičovské dovolené práci. Vyplývá to z výzkumu Českého statistického úřadu. Podle sociologů je to ale způsobeno také tím, že je současná generace zvyklá na vyšší komfort, a chtějí si v první řadě užívat život.

Založení rodiny znamená přirozeně snížení příjmů v domácnosti nejen proto, že jeden z rodičů zůstává na rodičovské dovolené, ale dítě také něco stojí. Mladé páry se obávají, jak po založení rodiny vyjdou z jednoho příjmu, a tak zplození dětí odkládají na pozdější dobu. O založení rodiny proto dnes mladí lidé více přemýšlí. A jak to bývalo dříve, když jste rodinu zakládali vy?

autor: zos
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?