Úterní Noční linka: Jezdili jste na letní tábory?
Jezdili jste na letní tábory? A bavily vás? Poslali byste dnes dítě na letní tábor?
První dětské tábory pocházejí pravděpodobně ze Spojených států. V roce 1861 tam první tábor založil Frederick W. Gun. O další rozvoj se zasloužily dětské organizace, hlavně skautské. První skautský tábor se konal už v roce založení organizace 1907, v Čechách byl první v Lipnici v roce 1912. Středoškolský profesor A. B. Svojsík tehdy vyrazil se svými svěřenci 13. července pěšky od pražské žižkovské reálky k Lipnici nad Sázavou. Příští rok již tábořilo 15 skautských skupin a od té doby se tábory staly nedílnou náplní letních prázdnin většiny dětí.
Současnou podobu dětských táborů ovlivnily také pionýrské tábory. Byly zakládány ve všech státech socialistického bloku, v Sovětském svazu jich bylo na 40 tisíc. Nejznámější byl tábor Artěk, založený v roce 1925. Za dobu jeho existence jím prošel milion dětí, včetně mnoha z Československa, protože zdejší tábory byly mezinárodní.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.