Ukázka plavení dřeva zahájila novou sezonu na Schwarzenberském kanále

24. květen 2016

Zahájení devatenácté novodobé plavební sezony sledovali o víkendu na Jeleních Vrších návštěvníci Šumavy z Čech, Německa i Rakouska. Poprvé v letošním roce plulo Schwarzenberským kanálem dříví.

Jak řekl vrchní plavec Pavel Štětina, vody bylo dost. „Jelení jezírko je plné vody, která potřebuje upustit, takže plavení určitě bude bez problémů. Na Šumavě bylo, je a vždycky bude, doufám, vody dost,“ komentoval.

U vody na plavení čekalo zhruba půl sáhu dřeva. Až přijde voda z Jeleního jezírka, hodíme polena do kanálu a zhruba jeden a půl kilometru poplavou. Aby bylo vidět, že skutečně dřevo tím kanálem plavalo,“ popsal Pavel Štětina.

Plavení přihlížel například Karel Šindelář, který dorazil se šesti vnoučaty. „Jsme ubytovaní blízko a včera jsme se dozvěděli o této akci, tak jsme se sem vypravili,“ řekl.

Zahájení plavební sezóny si pochvaloval i plavební ředitel Hynek Hladík. „Vyšlo nám počasí, takže skvělé. Plavení s folklorem připravujeme ještě na prostředek a konec sezony,“ připomněl. Současně na Jeleních vrších zahájila novou sezonu expozice o Schwarzenberském kanálu, kterou zájemci najdou ve stodole domu čp. 13.

autor: Václav Malina
Spustit audio