U jihočeských Volar je v kruhu vztyčených 11 menhirů. Původně stály úplně jinde

12. květen 2017
Česko – země neznámá , Česko - země neznámá

Se vztyčováním megalitických kamenů se v Česku v poslední době roztrhnul pytel. Skutečné nebo domnělé menhiry stojí na mnoha místech naší země. Ovšem okrouhlé seskupení vztyčených kamenů, které se nachází nad jihočeskými Volary, je v mnoha ohledech odlišné.

Slovo menhir znamená dlouhý kámen. A když se menhiry postaví do kruhu, jde o takzvaný rondel nebo kromlech. A jeden pozoruhodný kromlech stojí od dubna 2007 na Šumavě.

Menhiry vztyčené v předvečer keltského svátku beltain mají zajímavou historii. Původně stály o téměř 300 kilometrů jinde, v Krušných horách za Chomutovem. Prý ještě po druhé světové válce tvořily rozsáhlý rondel o několika desítkách kamenů, rozesetých po horských loukách. Sjednocování pozemků a rozorávání mezí ale jejich rozmístění v krajině narušilo. Definitivní konec krušnohorského kromlechu přinesla stavba silnice, která protnula jeho střed.

Osud rozházených kamenů ze světlé ruly s bílými oky ovšem nenechal lhostejnou partu nadšenců. Ta započala se záchranným sběrem a část krušnohorských kamenů dopravila na louku nad volarskou čtvrtí Staré město.

Volarský rondel tvoří 11 kamenů. Nejvyšší, vizírová stéla stojí uprostřed. Ostatní jsou zasazeny do dvou protínajících se pentagramů. Kameny jsou situovány podle postavení slunce o letním a zimním slunovratu a při keltském svátku beltain. Kromlech je tak koncipován napůl jako svatyně a napůl jako observatoř.

K menhirům vás zavede zeleně značený vycházkový okruh

Kolem volarských menhirů vede zeleně značený vycházkový městský okruh. Pěšky je to k nim z náměstí ve Volarech zhruba čtvrt hodiny. Pohodovou procházku zvládne úplně každý.

autor: Filip Černý
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.